تورم نقطه ای مهر ماه 4.5 واحد کاهش یافت

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، خبرگزاری خبرنگاران- نرخ تورم نقطه ای مهر 1400 در مقایسه با ماه قبل، 4.5 واحد درصد کاهش یافته است.

تورم نقطه ای مهر ماه 4.5 واحد کاهش یافت

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از مرکز آمار، منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

نرخ تورم نقطه ای در مهر ماه 1400 به عدد 39.2 درصد رسیده است؛ یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 39.2 درصد بیشتر از مهر 1399 برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه کرده اند.

نرخ تورم نقطه ای مهر ماه 1400 در مقایسه با ماه قبل 4.5 واحد درصد کاهش یافته است.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با کاهش 1.1 واحد درصدی به 60.5 درصد و گروه کالا های غیرخوراکی و خدمات با کاهش 5.9 واحد درصدی به 29.5 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 38.4 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 4.5 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 43.9 درصد بوده که که نسبت به ماه قبل 3.9 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است.

نرخ تورم ماهانه مهر 1400 به 3.7 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 0.2 واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیرخوراکی و خدمات به ترتیب 5.0 درصد و 3.0 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار های شهری 3.6 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 0.4 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 4.1 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.5 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوار های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

نرخ تورم سالانه مهر ماه 1400 برای خانوار های کشور به 45.4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.4 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه برای خانوار های شهری و روستایی به ترتیب 44.7 درصد و 49.6 درصد می باشد که برای خانوار های شهری 0.4 واحد درصد کاهش و برای خانوار های روستایی 0.1 واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه میوه و خشکبار (موز، انگور و طالبی)، گروه لبنیات و تخم مرغ (تخم مرغ، پنیر و ماست پاستوریزه)، و گروه ادویه و چاشنی (رب گوجه فرنگی، سس گوجه فرنگی) می باشد. در گروه عمده کالا های غیرخوراکی و خدمات، گروه آموزش (انواع شهریه های مراکز آموزشی)، گروه هتل و رستوران (غذا های سرو شده در رستوران) و گروه مسکن، آب، برق و گاز (میانه قیمت یک کیلو وات برق، یک متر مکعب آب و اجاره بها) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مهر 1400 برای دهک های مختلف هزینه ای از 45.2 درصد برای دهک هشتم تا 48.0 درصد برای دهک دوم است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 آبان 1400 بروزرسانی: 24 آبان 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2042

به "تورم نقطه ای مهر ماه 4.5 واحد کاهش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم نقطه ای مهر ماه 4.5 واحد کاهش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید