توقف مربی سازی در استقلال

به گزارش تور ترکیه ارزان، 3 فصل است که در کنار سرمربی های استقلال مربیان آینده داری نمی بینیم. پروژه مربی سازی در استقلال کاملا متوقف شده است.

توقف مربی سازی در استقلال

به گزارش خبرنگاران ، حمیدرضا عرب، انتخاب کمک مربی در استقلال از زمان حضور علیرضا منصوریان که سکان راهنمایی آبی ها را بر عهده داشت چندان جدی گرفته نشده است. هیچ یک از کمک های منصوریان امیدی برای آینده سرمربیگری استقلال در دل ها ایجاد نمی کردند. حتی خود منصوریان آن قدر با تجربه نبود که سرمربی استقلال باشد و باید به عنوان دستیار زمانی را در استقلال سپری می کرد. اشتباه استراتژیکی که حالا به زمان مربیگری وینفرد شفر هم کشیده شده و این مربی هم یا به خواست خود و یا به دلیل مخالفت های باشگاه نتوانسته افراد با استعداد و آینده داری را در کنار خود بگمارد که در آینده به سرمربی های این تیم بدل شوند. بیژن طاهری هر قدر هم که مربی سالم و فعالی باشد اما چهره کاریزماتیکی نیست که بتواند بار سنگین سرمربیگری در استقلال آینده را به دوش بکشد. البته انتظار از چنین انتخاب هایی صرفا به جهت سرمربی شدن آن شخص در آینده نیست و چنین دیدگاهی نمی تواند درست تلقی گردد اما همین قدر که دستیاران نیز در حد و اندازه نام استقلال باشند وبتوانند باری از روی دوش سرمربی های بردارند نیز خود در حد احتیاج کفایت می نماید که در سال های اخیر به این رویه هیچ توجهی نشده و افراد درجه سه و گاها بی استعداد در کنار سرمربی استقلال گمارده شده اند.

سرمربی های استقلال از دیر باز تا کنون همواره کوشیده اند افرادی را تحت عنوان کمک اول یا دستیار در کادر خود بگنجانند که از لحاظ انگیزشی و استعداد مردان آینده داری بودند. در تاریخ باشگاه استقلال بسکمک از همین کمک ها با حرکت در مسیر درست خود به سرمربی های بزرگی برای این باشگاه بدل شده اند. در حقیقت اگر انتخاب کمک مربی در استقلال اصولی و بر اساس شایسته سالاری انجام گردد، این انتخاب می تواند منشاء خدمات بسکمک در این باشگاه باشد وحتی کار مدیران را برای انتخاب سرمربی های آینده آسوده تر کند. اگر به گذشته برگردیم به نتایجی مهمی در این راستا می رسیم. منصورپورحیدری یکی از مفاخر فوتبال ایران و باشگاه استقلال زمانی توانست به عنوان سرمربی سکان راهنمایی استقلال را بر عهده بگیرد و حتی با این تیم به قهرمانی آسیا نیزدست یابد که سال ها در قامت کمک مربی با رایکوف همکاری کرد. پورحیدری بعد ها بدل شد به بهترین مربی تاریخ باشگاه استقلال. ناصرحجازی نیز در زمانی کوتاه با منصور پورحیدری همکاری می کرد و به او در راه سرمربی گری استقلال کمک می رساند. حجازی نیز بعد از طی این دوران سرمربی بزرگ و محبوبی شد. پرویز مظلومی هم در این قاب قرار می گیرد. مردی که سال ها در کنار منصورپورحیدری فعالیت کرد و بعد ها بدل شد به یکی از مربیان قابل اتکاء و مهم در باشگاه استقلال. امیرقلعه نویی را هم در راه دیدی. او کمک ناصرحجازی بود و به واسطه استعداد و جنمی که در این حوزه داشت قهرمانی های زیادی را برای استقلال به ارمغان آورد. از صمد مرفاوی هم نباید غافل شد. مربی آرام و بی حاشیه ای که سال های بسکمک در کنار امیر قلعه نویی فعالیت کرد. مرفاوی نیز دو فصل سابقه سرمربیگری در استقلال را دارد. او در دیگر تیم ها نیز سرمربی بود. این نام ها سال ها در استقلال منشاء خدمات بودند و توانستند از فضایی که برای حضور در نیمکت برای شان ایجاد می گردد نهایت بهره را ببرند. مردان بزرگی که خود زیر نظر مردان بزرگ تر فعالیت کردند. نام های دیگری هم در استقلال دیده شدند که اسامی کوچکی نبودند. یورگن کده، میشائیل هنکه، اریش روته مولر؛ همگی مولد فوتبال آلمان بودند که در بازه ای چشمگیر به عنوان کمک مربی در استقلال فعالیت کردند. مجید صالح را هم باید در این دایره قرار داد. او هم مربی کوچکی نبود که زمانی در کنار امیر قلعه نویی به عنوان کمک اول همکاری کرد.

نام ها را که مرور می کنیم بر این نتیجه مهر تایید می زنیم که باشگاه استقلال همواره در انتخاب دستیاران سرمربی خود حساس و سخت گیر بوده و البته خود این انتخاب ها نیز توانسته اند از فضای کاری که برای شان ایجاد شده نهایت بهره را ببرند و به مربیان بزرگی بدل گردند. البته در این میان استثناء هایی هم بوده اما درحد اندک و بسیار نا چیز که نتوانستند از این موقعیت بهره بگیرند.

حال نکته جای دیگری است. باشگاه استقلال دراین برهه که ماه ها از آغاز لیگ گذشته تازه به دنبال استخدام کمکی برای وینفرد شفر افتاده است. درست یا غلط این ماجرا ما را دوباره متوجه تاخیر و نوعی بی تفاوتی تصمیم گیران باشگاه به این مقوله مهم می نماید. پرسش این است که چرا باشگاه استقلال بعد از گذشت ماه ها از آغاز فصل تازه به دنبال انتخاب کمک برای شفر افتاده و آیا این انتخاب می تواند در چنین برهه ای برای استقلال مفید باشد؟ اگر نام گزینه باشگاه استقلال جباری است یقینا این گزینه نمی تواند در این فصل کمک قابل توجهی برای سرمربی استقلال باشد به این دلیل که جباری اساسا تجربه مربیگری در استقلال را نداشته خود برای کسب آموزش قدم به این کارزا گذاشته است.

به هرحال در استقلال که در 9 ماه 30 بازی در لیگ و لااقل 10 بازی در جام حذفی و لیگ قهرمانان آسیا پیش رو دارد احتیاج است کادری مجرب مسئولیت فنی تیم را به عهده بگیرد و سخت است که وینفرد شفر و یا منصوریان به تنهایی بتوانند از پس پستی، بلندی های بازی های پیش رو سربلند بیرون آیند. شفر با کمک های فکری پسرش شاید بخشی از مسائل استراتژیک خود در فوتبال ایران را کاهش دهد اما نمی تواند یک تنه از پس تمام ریزه کاری های استقلال برآید. حال اگر برانکو یک تنه در پرسپولیس به موفقیت می رسد آن به دلیل سال های بسیار مربیگری در فوتبال ایران است.

10-1

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 29 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 207

به "توقف مربی سازی در استقلال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف مربی سازی در استقلال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید