جزئیات پرداخت یارانه نقدی در سال 99

به گزارش تور ترکیه ارزان، پرداخت یارانه نقدی سال آینده پس از 10 سال پرداخت تغییر خواهد کرد و بنا بر اعلام کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، قرار است 27 هزار تومان به مبلغ مصوب (45 هزار و 500 تومان) به عنوان سبد حمایت معیشتی اضافه و در مجموع 72500 تومان برای هر نفر واریز شود.

جزئیات پرداخت یارانه نقدی در سال 99

به گزارش تور ترکیه ارزان به نقل از ایرنا، همه ما بارها ضرب المثل به جای ماهی، به مردم ماهیگری یاد بدهیم را از زبان کارشناسان اقتصادی و مسوولان وقتی صحبت از پرداخت یارانه نقدی و سبد معیشتی می شود، شنیده ایم. سال 1389 که اولین مرحله پرداخت یارانه نقدی شروع شد، قرار بود به تدریج مشمولان با درآمدهای بالا حذف شوند که در سال های گذشته به گفته کارشناسان به دلیل برخی ملاحظات سیاسی و نبود ساز و کارهای لازم برای شناسایی دهک های بالای جامعه همچنان یارانه نقدی به 78 میلیون خانوار پرداخت می شود.

انتها در آبان ماه با افزایش قیمت بنزین، مقرر شد درآمد حاصل از این محل پس از حذف سه دهک های بالای جامعه، به مشمولان واقعی و شناسایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به 60 میلیون نفر پرداخت شود. پس از واریز مرحله نخست و حذف 18 میلیون نفر از سبد معیشتی دولت اعتراض ها نسبت به شاخص های اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بالا گرفت.

در حالیکه جامعه به سمت شفاف سازی نسبت به معین دهک های بالای درآمدی حرکت می کرد و برنامه ریزی ها برای واریز سبد معیشتی دولت در زمان بندی معین اجرایی می شد، کمسیون تلفیق در جریان بررسی لایحه بودجه سال آینده خبر از واریز سبد معیشتی به حساب خانوارهای یارانه بگیر داد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق هفتم بهمن ماه در جمع تور ترکیه ارزان درباره آخرین مصوبات این کمیسیون گفت: ضمن بررسی ردیف 23 تبصره 14 ماده واحده لایحه بودجه سال آینده کشور مقرر شد در تقسیم مبلغ مورد نظر برای طرح یارانه معیشتی که بالغ بر 31 هزار میلیارد تومان می شود، تجدید نظر اجرا شده و 80 درصد از این مبلغ به صورت یکسان میان تمامی 78 میلیون ایرانی که یارانه نقدی دریافت می کنند، توزیع شود.

هادی قوامی علت اتخاذ این تصمیم را نارضایتی های گسترده درخصوص نحوه بررسی حساب های افراد جهت تعلق یارانه معیشتی اعلام کرد و اضافه نمود: بر این اساس تمامی 18 میلیون نفری که یارانه معیشتی دریافت نمی کنند در سال آینده به مانند تمامی ایرانیانی که 45 هزار تومان یارانه نقدی را دریافت می کنند، مبلغ دریافتی یارانه هایشان با افزایش 27 هزار تومان به 72 هزار تومان خواهد رسید.

  • سخنگوی لایحه بودجه 99: یارانه نقدی خانوارها حذف نمی شود

سخنگوی لایحه بودجه 1399 روز شنبه در گفت و گو با ایرنا درباره جزئیات لایحه کمیسیون تلفیق، گفت: هنگام بررسی تبصره 14 لایحه بودجه سال آینده در این کمیسیون، رای کنندگان بر این بود که یارانه نقدی و سبد حمایت معیشتی دولت با هم ادغام شود، 20 درصد سبد حمایت معیشتی دولت به خانوارهای کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی اختصاص یابد و در آخر نیز فاصله 78 میلیون تا 60 میلیون نفری که سبد حمایت معیشتی دریافت نمی کنند، حذف شود.

مژگان خانلو اضافه نمود: با تصمیم کنندگان، منابع پیش بینی شده کاهش یافت و جامعه هدف نیز افزایش یافت و در نتیجه میزان سرایه پرداختی 72 هزار تومان معین شد.

وی شرح داد: بنابراین فردی که تا کنون 45 هزار و 500 تومان یارانه نقدی و 55 هزار تومان سبد حمایت معیشتی دولت دریافت می کرد، سال آینده در مجموع 72 هزار تومان یارانه دریافت می کند و اینکه گفته می شود یارانه افزایش می یابد صحت ندارد.

سخنگوی لایحه بودجه اظهارداشت: با تصمیم کمیسیون تلفیق 18 میلیون نفری که براساس شاخص های وزارت رفاه نیازی به سبد حمایت معیشتی ندارند 27 هزار تومان بیشتر یارانه نقدی دریافت می کنند.

وی درباره حذف یارانه بگیران در سال آینده گفت: همواره در تبصره 14 لایحه بودجه عنوان می شود که سه دهک درآمدی بالای جامعه باید حذف شود، اما سال آینده دیگر شاهد این اتفاق نخواهیم بود.

براین اساس چنانچه لایحه کمیسیون تلفیق در مجلس شورای اسلامی تصوب شود نه تنها درسال آینده یارانه نقدی خانوارها که قرار بود براساس قانون حذف شود، حذف نخواهد شد بلکه تمام یارانه بگیران نقدی، سبد معیشتی دولت را نیز دریافت می کنند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 959

به "جزئیات پرداخت یارانه نقدی در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات پرداخت یارانه نقدی در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید