خبرنگاران تفاوت 100 هزار میلیارد تومانی نرخ خودرو در جیب دلالان

به گزارش تور ترکیه ارزان، تهران- خبرنگاران- دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو گفت: محاسبات این انجمن از پرداخت بیش از 100 هزار میلیارد تومانی مابه التفاوت قیمت کارخانه ای و بازاری خودروها از سوی مردم در مدت یک سال است.

خبرنگاران تفاوت 100 هزار میلیارد تومانی نرخ خودرو در جیب دلالان

آرش محبی نژاد امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرنگاران اضافه کرد: انجمن خودروسازان ایران در پژوهش مشابه، این رقم را بیش از 130 هزار میلیارد تومان تخمین زده و مقایسه این ارقام که فقط به جیب دلالان و واسطه ها رفته با رقم حدود 80 هزار میلیارد تومانی زیان زنجیره خودرو و قطعه سازی، حاکی از عمق فاجعه در این صنایع است.

کشف قیمت خودرو در بورس

این مقام صنفی درخصوص طرح تحول بازار و صنعت خودرو، اظهارداشت: این طرح از سوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس ارائه شده که طی آن قرار است خودرو برای کشف قیمت در بورس عرضه تا از قیمت گذاری دستوری خارج شود.

به گفته وی، این طرح در عمل با مسائلی روبرو است که عملیاتی شدن آن را سخت می کند، هرچند معتقدیم اگر خودرو به بورس برود به قیمت واقعی خود خواهد رسید.

محبی نژاد بیان داشت: اینکه برای مابه التفاوت قیمت مصوب خودرو و قیمت کشف شده در بورس چه تصمیمی باید اخذ شود، اکنون محل اختلاف است.

به اعتقاد وی، این طرح تا رسیدن به صحن علنی مجلس شورای اسلامی و رای آوردن هنوز راه درازی در پیش دارد و تا آن زمان پیشنهاد می شود که به عنوان یک راهکار موقت، خودرو در حاشیه بازار عرضه شود.

این مقام صنفی پیش بینی کرد: طرح یاد شده می تواند قیمت های کاذب بازار را بشکند و سفته بازی ها در این بخش را کاهش دهد، همچنین موجب افزایش قیمت کارخانه ای خودروها خواهد شد.

فاصله 100 درصدی قیمت کارخانه ای و بازاری خودروها

دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان خودرو با اشاره به فاصله بیش از 100 درصدی قیمت کارخانه ای و بازاری خودروهای داخلی و مونتاژی، تاکیدکرد: وقتی بتوان حتی بخشی از این اختلاف قیمت را اصلاح کرد به طوری که کارخانه دار، خودروساز و قطعه ساز ضرر نکنند، شمارگان تولید و در نتیجه عرضه افزایش یافته و با کاهش تقاضای کاذب، التهاب از بازار دور شده و صنعت خودرو نیز به تدریج از زیان خارج می شود.

وی با تاکید بر اینکه در تدوین این طرح از آرا و نظرات بخش خصوصی نیز استفاده شده، ادامه داد: مجلسی ها حدود هشت جلسه پیاپی با ارکان مختلف صنعت خودرو برگزار کردند و با اتخاذ آرا و نظرات همه، قرار شده طرح، اصلاح و در نهایت جمع بندی شود.

این مقام صنفی گفت: ترجیح فعالان صنعت خودرو و قطعه سازی بر قیمت گذاری در حاشیه بازار به جای کشف قیمت در بورس است، زیرا حضور خودرو در بورس نخستین تجربه از این درست در جهان است که با پیچیدگی های خاص خود همراه است.

وی در عین حال گفت: با این وجود، بورس هم یک راهکار خاص است، زیرا شرایط اقتصادی کشورمان نیز خاص بوده و بورس کالا نیز در این زمینه و تامین زیرساخت های لازم اعلام آمادگی کرده است.

محبی نژاد ابراز امیدواری کرد با کشف قیمت خودرو در بورس، خودروسازان و قطعه سازان در ماه های باقی مانده از سال 99 از زیان خارج شوند.

وی گفت: دلیل پیشنهاد عرضه خودرو در بورس برای کشف قیمت، حضور مواد اولیه اساسی تولید آن از جمله فولاد، آلومینیوم، محصولات پتروشیمی و غیره در بورس است تا در نهایت از مواد اولیه تا محصول نهایی شاهد یک زنجیره متوازن و متعادل باشیم.

به گزارش خبرنگاران، بیستم مردادماه امسال سیداحمد رسولی نژاد نایب رئیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگاران، از طرح این کمیسیون برای ساماندهی صنعت و بازار خودرو و رفع مسائل این حوزه خبر داد.

وی گفت: در کمیته خودروی کمیسیون صنایع و معادن مجلس، طرح جامعی توسط متخصصان و اصحاب فن در دست تهیه است و درتلاشیم تا پس از بررسی همه مسائل، مسائل و شرایط صنعت و بازار خودرو، در کوتاه ترین زمان این طرح را به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ببریم.

در این طرح، مواردی همچون الزام به عرضه خودرو در بورس کالا، معین سود مشارکت خودروهای پیش فروش شده توسط خودروساز و معین قیمت تمام شده خودرو هر سه ماه یک بار توسط شورای رقابت دیده شده است.

هفته گذشته، حجت الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از آماده سازی طرحی برای ساماندهی صنعت خودرو و فروکش کردن التهابات قیمت ها تا سه هفته آینده خبر داده بود، اما یک مقام وزارت صنعت گفت: برخی از بخش های این طرح، قابل اجرا نیست.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1439

به "خبرنگاران تفاوت 100 هزار میلیارد تومانی نرخ خودرو در جیب دلالان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تفاوت 100 هزار میلیارد تومانی نرخ خودرو در جیب دلالان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید