خبر مهم رئیس سازمان بورس درباره عرضه اولیه شرکت ها

به گزارش تور ترکیه ارزان، خبرنگاران : رئیس سازمان بورس با بیان اینکه درخواست های افزایش سرمایه شرکتها، 5 روزه پاسخ داده می شوند، گفت: با ایجاد شرایط فنی به دنبال این هستیم که هر روز هفته، شاهد عرضه های اولیه در بورس باشیم.

خبر مهم رئیس سازمان بورس درباره عرضه اولیه شرکت ها

به گزارش تور ترکیه ارزان به نقل از مهر، حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسه امروز هیأت کنندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: طی سالهای اخیر، طبقه متوسط در کشور کم شده است به این معنا که یا به طبقات بالا رفته و یا عمده آنها به طبقات پایین کوچ کرده اند، بنابراین بازار سرمایه می تواند حضور طبقه پایین را در اقتصاد ایران پررنگ کند.

وی اضافه کرد: حضور مردم در بورس منجر به انتفاع اقتصاد کشور و البته خود مردم خواهد شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: با ایجاد شرایط فنی به دنبال این هستیم که هر روز هفته، شاهد عرضه های اولیه در بورس باشیم.

کشور ما باید به بنگاه های بزرگ خود تکیه کند

قالیباف اصل با بیان اینکه تلاش کردیم تا تسهیلاتی برای افزایش سرمایه شرکتها در بورس فراهم کنیم، گفت: دردی که در اقتصاد کشور وجود دارد، این است که بنگاه بزرگ در کشور نداریم و مرتب شعاری را تکرار می کنیم که کوچک زیبا است، در حالیکه شرکت های کوچک برای یکسری از کارها مناسب هستند، اما انجام یکسری از امور نیاز به بنگاه بزرگ و تأمین اقتصادی بزرگ دارد، بنابراین اگر بنگاه بخواهد بزرگ شود، باید سهامی عام شده و در بازار سرمایه پذیرش شود.

وی گفت: اگر قرار باشد کار بزرگی در اقتصاد ایران انجام شود، ساختار سهامی عام و تأمین اقتصادی عام نیاز است؛ همانطور که این روش تأمین اقتصادی در دنیا پذیرفته شده است؛ بنابراین ما هم اگر می خواهیم در اقتصاد دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، کشور ما باید به شرکت های بزرگ خود تکیه کند و بازار سرمایه نیز راستا خوبی برای تحقق این هدف است.

قالیباف اصل گفت: ابتدا شرکت باید نشان دهد که مورد اعتماد جامعه سهامداری هست بعد اقدام به سهامی عام کند که البته در این صورت، راستا تأمین اقتصادی و بزرگ شدن آن باز می شود و ما نیز در بازار سرمایه از این کار استقبال می کنیم.

20 هزار میلیارد تومان، ارزش عرضه های اولیه در سال جاری

وی میزان عرضه اولیه ها در سال جاری را 20 هزار میلیاردتومان ذکر کرد و گفت: فعالان اقتصادی به این سمت حرکت کرده اند که شرکتهای خود را در بازار سرمایه وارد کنند؛ ضمن اینکه در حوزه تأمین اقتصادی نیز، باید به این نکته توجه کرد که یک تنوع خوبی از ابزارهای تأمین اقتصادی در بازار سرمایه وجود دارد که موضوع افزایش سرمایه یکی از آنها است؛ ضمن اینکه دولت و مجلس نیز در سال جاری به بازار سرمایه کمک کرده اند که افزایش سرمایه از محل صرف سهام صورت گیرد.

قالیباف اصل گفت: این امکان را در بازار سرمایه فراهم کردیم که بنگاه اقتصادی به ارزش بازار، افزایش سرمایه دهد و این افزایش سرمایه و رشد قیمتها، نصیب بنگاهها نیز بشود؛ این در حالی است که در گذشته، دو سال افزایش سرمایه را در اختیار هیأت مدیره قرار می دادند و اکنون ما به دنبال این هستیم که این عدد به 5 سال افزایش یابد.

وی ادامه داد: این امر باعث افزایش سطح شناور شدن بازار می شود. البته فردا هم دومین جلسه مجلس در خصوص لایحه ای که در آن افزایش سرمایه از محل صرف سهام مورد تاکید است، برگزار می شود.

افزایش تأمین اقتصادی از محل افزایش سرمایه

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس تلاش کرده تا سرعت تأمین اقتصادی در بازار سرمایه افزایش یابد، اعلام کرد: هم اکنون درخواست افزایش سرمایه ای که در سازمان بورس وارد می شود، 5 روزه جواب می گیرد.

قالیباف اصل در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالات اعضای هیأت کنندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: امکان صندوق پروژه ها در بازار سرمایه، سال ها است که وجود دارد، اما ما خط قرمزی در بازار داریم که آن هم اعتماد به بازار است؛ بنابراین اگر اعتماد از بین رود، مردم پول های خود را بیرون کشیده و در منزل نگهداری می کنند و به عبارتی، بازار اقتصادی از هم فرومی پاشد؛ اما در بحث تأمین اقتصادی پروژه ها، سازمان بورس فراخوانی را اعلام کرده است که بر مبنای آن، هر فردی که دارای پروژه است، اجازه می گیرد که شرکت سهامی عام پروژه تأسیس کرده و اجازه پذیره نویسی در بورس داشته باشد.

وی اضافه کرد: با توجه به رونق بازار، احساس ما این است که پروژه های بزرگ را تأمین اقتصادی کنیم؛ اما بحث اعتماد خیلی مهم است که باید مدنظر قرار گیرد، چراکه کسی که وارد بازار سرمایه می شود، باید اعتماد مردم را جلب کند؛ نه اینکه یک پروژه زیان ده بوده و نیمه تمام باقی بماند. تا به امروز علیرغم فراخوان ها، دو نهاد به ما برای تأسیس شرکت سهامی عام درخواست داده و پذیره نویسی صورت دهند.

قالیباف اصل گفت: اگر هر فردی پروژه ای دارد که نیاز به تأمین اقتصادی دارد، با آمادگی بازار سرمایه روبرو می شود.

افت و خیز طبیعت بازار است

وی تاکید کرد: کسی که وارد بازار سرمایه می شود، مسئولیت ریسک مال خود را نیز پذیرفته است، اما باید توجه داشت که همه بازار سرمایه، سهام نیست؛ بلکه ابزارهای مختلفی در این حوزه وجود دارد، بنابراین فردی که وارد بازار سرمایه می شود، باید معین کند که چه درجه ای از ریسک را می پذیرد؛ این در حالی است که صندوق های سهامی، صندوق های سرمایه گذاری و مواردی از این دست با توجه به ریسک سرمایه گذاران قابل انتخاب هستند.

قالیباف اصل در خصوص ریزش بازار نیز گفت: به هر حال افت و خیز طبیعت بازار است؛ این در حالی است که مردم هم باید ریسک این بازار را بپذیرند.

وی دستور داد تا برای ورود شرکتهای مهندسی و پیمانکاری در بازار سرمایه معیناً برنامه ریزی شود. این در حالی است که راستا انتشار اوراق بدون ضامن باز شد.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: دارای فکری به صورت مستقیم قابلیت معامله دارد؛ اما دارایی فکری باید منجر به سود یا رشد سود شود، بنابراین عرضه و تقاضای سهام در بازار و قیمتگذاری که بر اساس عرضه و تقاضای خیل بزرگی از سرمایه گذاران شکل می گیرد، بحث دارایی فکری را قیمتگذاری می کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1348

به "خبر مهم رئیس سازمان بورس درباره عرضه اولیه شرکت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر مهم رئیس سازمان بورس درباره عرضه اولیه شرکت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید