خلاقیت چیست و چگونه خلاق شویم؟

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، خلاقیت، توانایی قراردادن عناصر روزمره و عادی کنار هم است، به طوری که نه تنها ترکیب جدیدی حاصل گردد بلکه برای افراد معنادار باشد و نحوه درک آن ها از جهان را تغییر بدهد.

خلاقیت چیست و چگونه خلاق شویم؟

می گویند آسایش دشمن پیشرفت است

اغلب فکر می کنیم آزادی و خلاقیت دو یار جدایی ناپذیرند. اما تا به حال به این موضوع فکر نموده اید که محدودیت ها و قیدوبند ها ممکن است خلاقیت شما را تقویت نمایند؟ قانع نشدید؟

پس این مطلب را بخوانید تا ببینید کارشناسان می گویند احتیاج مادر اختراع است و هیچ چیز مغز شما را به اندازه یک نه قاطع و محکم، به کار نمی اندازد.

پروفسور کترینل ترومپ، روانشناس شناختی از دانشگاه اوپن یونیورسیتی می گوید: اینکه خلاقیت یک دشت بی کران از احتمالات و امکانات است، افسانه ای بیش نیست. واقعیت این است که افراد اگر در این دشت بی کران خارق العاده قرار بگیرند، ممکن است از کار بیفتند.

نیوتن در قرنطینه به نظریه حساب دیفرانسیل رسید و دکتر زئوس (پیرو شرطی که بسته بود) کل یک کتاب را تنها با 50 فعل نوشت. به همین دلیل است که پروفسور ترومپ عقیده دارد که محدودیت ستون خلاقیت است.

اگر هیچ محدودیتی نباشد، یا حوصله مان سر می رود یا به آسانی حواسمان پرت می گردد

بارونس سوزان گرینفیلد، عصب شناس و متخصص خلاقیت، با این عقیده موافق است. او می گوید: رشد مغز انسان شبیه رشد شاخه های درخت است. هرچه این شاخه ها بیشتر رشد نمایند، اتصالات بیشتری ایجاد می گردد و این اتصالات است که شما را به آن لحظه یافتم می رساند. .

اما او قبول دارد که مرز بین فایده و ضرر باریک است: محدودیت ها می توانند هم برای خلاقیت مفید باشند وهم مشکل آفرین. بدون محدودیت، حوصله مان سر می رود وبی انگیزه می شویم. اما اگر محدودیت ها زیاد باشند، مضطرب می شویم و از پا در می آییم.

تحقیقات نشان می دهد که نمودار خلاقیت به شکل یک U برعکس است که نقطه اوج آن همواره در نیمه است.

اندی وارهول مجموعه گونه های در خطر خود را با عنوان حیوانات آرایش شده خطاب می کرد از نظر بارونس گرینفیلد، خلاقیت نوعی مقاومت است: زمانی که به مشکل یا چالشی برمی خورید، در برابر آن مقاومت می کنید و ایده ها این موقع است که به ذهن شما می رسند.

اگر بخواهیم غیرانتزاعی شرح بدهیم، نظر گرینفیلد این است که خلاقیت، توانایی قراردادن عناصر روزمره و عادی کنار هم است، به طوری که نه تنها ترکیب جدیدی حاصل گردد بلکه برای افراد معنادار باشد و نحوه درک آن ها از جهان را تغییر بدهد.

دکتر ولکر پتنت، مدرس روانشناسی در دانشگاه اوپن یونیورسیتی، حتی تعریف ساده تری دارد: یعنی ساختن چیز های جدیدی که تا به حال وجود نداشته اند. دکتر پتنت همچنین بین انواع محدودیت ها تفاوت قائل است: محدودیت های عمدی و غیر عمدی.

کیلا کانستنس، هنرمند، تجربه دست اولی در این باره دارد.

محدودیت های بیرونی می توانند سیاسی یا اجتماعی-اقتصادی باشند. هنرمند زن دورگه و سیاه پوست از طبقه کارگر بودن، احتمالا در جهانی هنر که به طور تاریخی پدرسالارانه، سفید و مختص طبقه متوسط بوده، محدودیت به حساب می آید.

کانستنس چالش های فیت رینگلد، یکی از هنرمندان مورد علاقه اش را به خاطر دارد: او می خواست از این بوم های خیلی خیلی بزرگ درست کند، همان طور که مرد های بسیاری آثار هنری مدرنیست بزرگ درست می نمایند.

لحاف داستان پرچم (1985) اثر فیت رینگلد که هم اکنون در موزه هنر اسپنسر به نمایش درآمده است

اما برای اجرای کار، فضای لازم را در خانه خودش نداشت؛ بنابراین آغاز به درست کردن این لحاف های بزرگ کرد، لوله شان می کرد و با خود به گالری های متعدد می برد. او نمونه خوبی است از اینکه یک هنرمند چطور در محاصره محدودیت ها به شکوفایی می رسد.

پس به جای آنکه محدودیت های بیرونی را منفی ببینید، بهتر است از آن ها استفاده کنید، شاید حتی بهترین چیزی باشد که سر راهتان قرار گرفته است. متقابلا اگر هیچ محدودیتی وجود ندارد، خودتان عمدا چندتایی ایجاد کنید، چون ممکن است مقدار خوبی از خلاقیت تان را شکوفا کند.

چگونه محدودیت ایجاد کنیم و خلاق شویم، اگر گیر نموده اید، این توصیه ها را بشنوید.

پروفسور ترومپ توصیه می نماید: آشنایی زدایی کنید و نوگرا باشید... اگر همواره شعر می نوشتید حالا نثر بنویسید.

دکتر پتنت هم توصیه مشابهی دارد: اگر در یک گروه موسیقی هستید، اما فکر می کنید دارید درجا می زنید، ساز خودتان را عوض کنید. این کار می تواند ایده های تازه ای برای آهنگ هایتان هم به شما بدهد.

کانستنس، هنرمند بریتانیایی، پیشنهاد می نماید که برای پایان کار ها مهلت تعیین کنید

یک زمان تعیین از روز را به تمرین خلاقیت اختصاص بدهید.

دکتر پتنت می گوید: زمان خاصی را تعیین کنید که قرار است در آن جز کار خلاقه، کار دیگری انجام ندهید. این یکی از روش هایی است که افرادی با وقت آزاد اندک از آن استفاده می نمایند تا کتابشان را بنویسند. به خانواده تان بگویید که این زمان به چه کاری اختصاص دارد تا از فضا و زمان برای خلق اثر خلاقه تان محافظت کنید.

تعیین مهلت برای تمام کردن هر کار هم خیلی یاری می نماید.

کیلا کانستنس می گوید: وقتی فرصت کمی برای انجام کاری داریم، معمولا مهم ترین اطلاعات جلوتر از باقی چیز ها به ذهن ما می آیند. اگر هیچ کدام از موارد بالا جواب نداد، ایده های متفاوتی را امتحان کنید. مثل این یکی که پروفسور ترومپ برای نقاشی کردن پیشنهاد می دهد.

یک نقطه قرمز یا یک خط آبی در گوشه چپ بالای بوم سفید بکشید و بعد خودتان را وادار کنید که با در نظر دریافت این محدودیت ایجاد شده، اثری هنری خلق کنید. شاید کار عجیبی به نظر برسد، اما او می گوید: حتی اگر این محدودیت ها در اثر نهایی نمودی نداشته باشند، باز هم تا وقتی عامدانه با آن ها بازی می کنید، می توانند برای تقویت خلاقیت مفید باشند.

آنچه اتفاق می افتد این است که صرف تجربه بازی کردن با محدودیت های مختلف، قوه تخیل شما را وسعت می دهد و در نتیجه خلاقیت شما را بهبود می بخشد. پس بروید، امتحان کنید و خلاق شوید!

منبع: فرادید
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1679

به "خلاقیت چیست و چگونه خلاق شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلاقیت چیست و چگونه خلاق شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید