دیپلمات اروپایی: درباره فعالسازی مکانیسم ماشه علیه ایران تصمیم نگرفته ایم

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، یک دیپلمات اروپایی روز سه شنبه گفته کشور های اروپایی طرف ایران در توافق هسته ای هنوز درباره فعال کردن ساز و کاری که به احیای تحریم های بین المللی علیه ایران منجر می گردد تصمیمی اتخاذ نکرده اند.

دیپلمات اروپایی: درباره فعالسازی مکانیسم ماشه علیه ایران تصمیم نگرفته ایم

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، یک دیپلمات اروپایی روز سه شنبه گفته که کشورهای اروپایی قصد ندارند به زودی از توافق هسته ای برجام خارج شوند، اما ممکن است در آینده مجبور شوند درباره ساز و کاری که می تواند به بازگشت تحریم های بین المللی علیه ایران منجر گردد، تصمیم گیری نمایند.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات های اروپایی، تهدید شب گذشته (دوشنبه) سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان مبنی بر کلید زدن ساز و کار موسوم به مکانیسم ماشه را شکستی مهم در رایزنی های دیپلماتیک برای نجات توافق هسته ای توصیف نموده است.

انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان کشورهای طرف برجام، بعد از خروج آمریکا از این توافق هسته ای وعده دادند ایران را از مزایای وعده داده شده در این توافق برخوردار نمایند.

با این حال، کشورهای اروپایی اعتراف نموده اند که تا کنون به وعده های خود برای برخوردار کردن ایران از مزایای این توافق عمل ننموده اند. در چنین شرایطی ایران یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام گام هایی را برای کاستن از تعهدات خود در توافق شروع کرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود روز دوشنبه تأیید کرد که ایران غنی سازی اورانیوم را در تأسیسات فردو شروع نموده است.

در واکنش، کشورهای اروپایی در بخشی از بیانیه مشترک خود روز دوشنبه برای اولین بار تهدید نموده اند که آماده اند همه مکانیسم ها از جمله شروع ساز و کار حل و فصل مناقشات (یا مکانیسم ماشه) را برای وادار کردن ایران به قطع گام های برجامی خود مورد آنالیز قرار دهند.

طبق مفاد برجام، در صورتی که هر کدام از طرف ها معتقد باشد طرف دیگر به تعهداتش متعهد نیست می تواند مسئله را به کمیسیونی مشترک شامل نمایندگان ایران، روسیه، چین، سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا ارجاع دهند.

چنانچه طرف شاکی نتواند اختلاف را در سطح کمیسیون مشترک فیصله دهد باید شورای امنیت سازمان ملل متحد را از این مسئله آگاه کند. این شورا هم باید ظرف 30 روز مسئله ادامه تعلیق تحریم ها علیه ایران را به رأی بگذارد.

اگر قطعنامه ادامه تعلیق تحریم ها علیه ایران به تصویب نرسد، تحریم های سازمان ملل متحد که قبل از برجام علیه ایران وضع شده بودند مجدداً احیا می شوند. از این مکانیسم به عنوان مکانیسم ماشه یاد می گردد.

یک دیپلمات اروپایی گفت: ما نمی خواهیم خیلی زود از توافق خارج شویم ولی نمی توانیم هم دست روی دست بگذارند. روس ها و چینی ها این مکانیسم را کلید نخواهند زد، اما ما به عنوان کشورهای اروپایی باید در مقطعی، موضع بگیریم.

وی افزود: مسئله این نیست که این کار انجام می گردد یا نه، بلکه این است که چه زمانی انجام می گردد؛ مگر اینکه ایران عقب گرد کند. اما حتی در این صورت هم آنها با چرخاندن این سانتریفیوژها دانش به دست می آورند، بنابراین ما مجبوریم واکنش نشان بدهیم.

دیپلمات ها به خبرگزاری رویترز گفته اند نشست طرف های توافق هسته ای برای گفت وگو درباره آخرین تحولات هفته آینده برگزار خواهد شد. با وجود این، به گفته دیپلمات ها، بعید است اروپایی ها مکانیسم ماشه را قبل از ماه ژانویه، یعنی زمان اعلام گام بعدی کاهش تعهدات برجامی ایران فعال نمایند.

یک دیپلمات دیگر گفت: چیزی که الان شاهدش هستیم، فروپاشی برجام است. هنوز درباره فعال کردن این مکانیسم تصمیم نگرفته ایم چون ضروری است بدانیم این کار چه کمکی به ما در جهت تنش زدایی می نماید. سوالی که ما می پرسیم این است که انجام این کار چگونه و چه زمانی برای ما منفعتی دارد و آیا اصلاً منفعتی دارد یا خیر.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 701

به "دیپلمات اروپایی: درباره فعالسازی مکانیسم ماشه علیه ایران تصمیم نگرفته ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیپلمات اروپایی: درباره فعالسازی مکانیسم ماشه علیه ایران تصمیم نگرفته ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید