رفع تداخل 500 هزار هکتار زمین کشاورزی به نفع کشاورزان

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، تهران (پانا) - وزیر جهاد کشاورزی گفت که تا به امروز 500 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در سراسر کشور به نفع کشاورزان، رفع تداخل شده است.

رفع تداخل 500 هزار هکتار زمین کشاورزی به نفع کشاورزان

به گزارش ایسنا، کاظم خاوازی شنبه 16 اسفندماه در جریان بازدید از یک واحد گلخانه ای تولید نهال پسته در فاز یک شهرک گلخانه ای آوه از توابع شهرستان ساوه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در حوزه باغبانی کشور دچار ضعف هستیم تهیه نهال سالم و خوب است تا کشاورز بتواند سالیان متمادی با این نهال مانوس شود و حداکثر عملکرد در تولید محصول را داشته باشد.

وی از گیاه پسته به عنوان یکی از گیاهان بسیار مهمی یاد کرد که منشاء ارز قابل توجهی برای بخش کشاورزی است و گفت: نهال ها از منابع مختلفی تهیه می شود و با وجود نظارتی که در تولید نهال صورت می گیرد، اما انتظارات بخش کشاورزی کشور را برآورده نمی کند.

وزیر جهادکشاورزی از گلخانه تولید نهال پسته به عنوان یک واحد مکانیزه یاد کرد و افزود: در این واحد مکانیزه از ابتدای تولید نهال، با انتخاب بذر با کیفیت و خوب فرآیند تولید نهال با مکانیسم کاملا پیوسته از مرحله رشد بذر تا فرایند سه ساله ای که برای تولید نهال مورد نیاز است، صورت می گیرد.

وی به مراقبت های ویژه ای که برای تولید نهال در این گلخانه صورت می گیرد اشاره کرد و افزود: در این گلخانه علاوه بر انجام مراقبت های ویژه، پس از گذشت سه سال از تولید نهال و سپری کردن کامل فرآیند کامل ریشه دهی، نهال تولید شده حتی به مرحله میوه دهی رسیده و سپس به زمین منتقل می شود.

وی شرح داد: تقویت آموزش های لازم و ترویج و توسعه این فرایند در تولید نهال پسته در گلخانه ها می تواند موجب افزایش عملکرد زیادی در سطح اراضی باغی تولید پسته شود و از رقم های متوسط 800 الی 900 کیلو در هکتار به بالای 4 تن برسد و امیدواریم تعداد این واحدهای گلخانه ای در کشور افزایش یابد و باغداران و کشاورزان کشور بتوانند در سایه این دانش تولید نهال گلخانه ای، ارقام پر رشد و پر محصول را در اراضی خود کشت کنند.

خاوازی در ادامه در پاسخ به پرسش ایسنا در این خصوص که وزارت جهادکشاورزی چه سازوکاری برای برطرف تعارضات و اختلافات بین منابع طبیعی با کشاورزان در خصوص اراضی کشاورزی اندیشیده است، گفت: در خصوص تداخلات و تعارضات موجود در سطح اراضی کشاورزی و به عبارتی برطرف تداخلات زمین های ملی، دولتی و مستثنیات، اقدامات خوبی اجرا شده است و تا به امروز 500 هزار هکتار از اراضی کشاورزی که بین وزارت جهادکشاورزی، منابع طبیعی و کشاورزان اختلاف وجود داشت و اقامه دعوی شده بود به نفع کشاورزان برطرف تداخل و رای صادر شده است.

وی بیان نمود: رویکرد وزارت جهادکشاورزی بر این است که هم منابع طبیعی را برای نسل آینده حفظ کند و هم در جاهایی که کاملا مشخص است، اراضی که افزون بر 50 سال است کشاورزان در آن کشت و کار می کنند و از اراضی منابع طبیعی خارج شده را در اختیار کشاورز قرار دهیم.

او شرح داد: نمی توان تاریخ دقیقی برای برطرف تکلیف کامل و برطرف تداخل تمامی اراضی کشاورزی کشور مشخص کرد چرا که وسعت این اراضی بسیار زیاد است، اما سرعت وزارت جهادکشاورزی برای مشخص تکلیف این نوع اراضی تندتر شده است و فرایند پیشرفت کار شتابان شده و اصلا قابل مقایسه با گذشته نیست و تلاش خواهیم کرد این مشکل را هر چه سریعتر برطرف کنیم.

وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به پرسشی دیگر در خصوص اجرای عملیات نهال کاری بیابان زدایی در کشور با تاکید بر اینکه سیاست تبدیل بیابان به جنگل از راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: از مجموع افزون بر 330 هزار هکتار عملیات نهالکاری کشور در سال جاری افزون بر 35 هزار هکتار آن در بیابان های کشور اجرا شده است که در آینده نزدیک تبدیل به جنگل خواهد شد و این فرایند همچنان ادامه دارد.

وی به تشکیل کمیته ملی بیابان در وزارتخانه جهادکشاورزی اشاره کرد و افزود: ارکان مختلف این کمیته در حوزه بیابان زدایی فعال هستند تا بتوان با ایجاد فرصت های شغلی با کاشت نهال از فرسایش بیشتر خاک و بروز پدیده گردوغبار پیشگیری کرد.

خاوازی همچنین در خصوص حمایت وزارت جهادکشاورزی از حوزه دامداری گفت: وزارت جهادکشاورزی از هر ایده ای که منجر به کاهش قیمت گوشت در کشور شود استقبال خواهیم کرد و چنانچه پیشنهادات و ایده ها رسما به وزارتخانه اعلام شود با طرح آن در جلسه ستاد تنظیم بازار در وزارت صمت و اخذ مصوبه لازم حمایت خواهیم کرد.

وی شرح داد: وزارت جهادکشاورزی از نظر منابع مالی و سردخانه ای به منظور نگهداری گوشت دام مسئله ای ندارد و از هر پیشنهاد و ایده ای برای کاهش قیمت گوشت حتما استقبال می کنیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1735

به "رفع تداخل 500 هزار هکتار زمین کشاورزی به نفع کشاورزان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفع تداخل 500 هزار هکتار زمین کشاورزی به نفع کشاورزان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید