روانکاوی فروید در ترازوی فلسفه

به گزارش تور ترکیه ارزان، به گزارش خبرنگاران به گفته مترجمان این کتاب، جاناتان لیر، فیلسوف و استاد ممتاز دانشگاه شیکاگو در ویراست دوم این اثر، اندیشه فروید را با تمرکز بر حیطه­ هایی از فلسفه که گفته شده فروید تاثیری پایدار بر آن­ها داشته از جمله فلسفه ذهن، اراده آزاد و تعین­ گرایی، عقلانیت، ماهیت خود و ذهنیت، اخلاق و دین، مورد ارزیابی قرار می ­دهد و نیز به شماری از مسائل و مباحث عمیق­تری که فروید با آن دست به گریبان بوده نظیر میل جنسی آدمی، ناهشیار، رویا و نظریه انتقال می ­پردازد و اهمیت فلسفی آن­ها را با مهارت بسیار در این کتاب به تصویر می­ کشد.

روانکاوی فروید در ترازوی فلسفه

جاناتان لیر در دیباچه­ ای که بر ترجمه فارسی این کتاب نگاشته است، این اثر را دستاورد چهل سال مطالعه و پژوهش خود در حوزه فلسفه و روانکاوی بر می شمرد و بر این نکته تاکید دارد که: این کتاب نه زندگینامه است و نه تاریخ اندیشه و فرهنگ، بلکه کاوشی است در مفاهیم کانونی روانکاوی فرویدی که به رغم منسوخ شدن بعضی آراء او، آثارش همچنان طنینی از حقیقت دارد و دریافتی ژرف از کیستی­مان به ما می­ بخشد.

تاویل ناهشیار، میل جنسی، اروس و زندگی، تاویل رویا، انتقال، اصول کارکرد ذهن، ساختار روان و زایش روابط موضوعی و اخلاق و مذهب عناوین اصلی فصول هفتگانه این کتابند که هر فصل نیز با عناوین فرعی دیگر مرتبط با بحث اصلی، سامان یافته ­اند.

مجتبی جعفری و علیرضا طهماسب مترجمان این کتاب نیز در پیشگفتار نسبتا مفصل خود بر این اثر، ضمن اشاره به اهداف و کارکردهای روانکاوی، نگاهی اجمالی دارند به صندلی روانکاوی در گذر زمان و در سایه علوم نوظهور دیگر، از رویکردهای رفتاری شناختی گرفته تا یافته­های جدید مربوط به علوم اعصاب.

مترجمان در پیشگفتار کتاب همچنین درصددند تا با مقایسه پرسش­ های بنیادین مطرح در دو حوزه روانکاوی و فلسفه، مشترکات این دو رویکرد را احصا و کارکردشان را در حیطه زیست انسان، پیش روی مخاطبان قرار دهند.

ترجمه این کتاب که از ویراست دوم آن اجرا شده، تابستان سال جاری به زیور طبع آراسته شد و با گذشت کمتر از دو ماه از انتشارش، برای دومین بار جامه نشر پوشیده و به تازگی در اختیار علاقه­ مندان این رشته قرار گرفته است.

سه کتاب درآمدی بر اندیشه ملانی کلاین نوشته هانا سیگل؛ تاریخ روانکاوی اثر استفن میچل و مارگارت بلک؛ و آثار و اندیشه­ های زیگموند فروید نوشته ژان میشل کینودوز از دیگر آثاری هستند که به قلم علیرضا طهماسب و مجتبی جعفری به فارسی برگردانده شده ­اند و در حال حاضر مراحل انتشار را می ­گذرانند تا در آینده­ای نزدیک روی پیشخوان کتابفروشی­ ها قرار بگیرند.

چاپ نخست ویراست دوم کتاب فروید نوشته جاناتان لیر، با ترجمه مجتبی جعفری و علیرضا طهماسب در 414 صفحه، با شمارگان 1100 نسخه و با قیمت 78000 تومان از سوی انتشارات فرهنگ نشر نو در اختیار علاقه­ مندان این رشته قرار گرفته است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1534

به "روانکاوی فروید در ترازوی فلسفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانکاوی فروید در ترازوی فلسفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید