سهم ناچیز گیلان از گردشگری حوزه خزر

به گزارش تور ترکیه ارزان، فرشته رضایی - رشت-خبرنگار: گردشگری یکی از بخش های اساسی توسعه و رونق مالی گیلان است؛ حوزه ای که تاکنون بارها درباره آن صحبت شده، اما هنوز به شکلی که باید رشد نکرده است.

سهم ناچیز گیلان از گردشگری حوزه خزر

لذت بخشترین تجربه سفر را با دور زمین تجربه کنید.

گیلان دارای ظرفیت های زیادی در بخش گردشگری طبیعی، تاریخی و دریایی است، اما متاسفانه در سال های گذشته به دلیل نبود شناخت از ظرفیت های گردشگری و ضعف زیرساختی بهره برداری لازم از ظرفیت های این استان نشد. یکی از مسائل در زمینه توسعه گردشگری نداشتن بسته های مناسب است، به این شکل که هم سرمایه گذار و هم گردشگر نمی دانند به کدام سمت و سو حرکت نمایند. در حال حاضر کشورهای حاشیه دریای کاسپین بهره برداری زیادی از صنعت گردشگری می نمایند، اما در کشور بیشتر نگاه ها معطوف به گردشگری داخلی با کمترین امکانات است. حتی با وجود شعارها و تاکیدها و بعضی برنامه های ارائه شده، در عمل دیده می گردد که برنامه ریزی مشخصی برای گردشگری خارجی وجود ندارد.

مرز دریایی می تواند عاملی موثر در رونق گردشگری به وسیله مراوده با همسایگان حاشیه بزرگ ترین دریاچه دنیا باشد که کشور روابط تجاری و سیاسی خوبی با آنان دارد، اما این مهم نیز چندان جدی گرفته نمی گردد. روسیه یکی از کشورهایی است که در فهرست کشورهای هدف گردشگری ایران واقع شده است. موضوع توسعه گردشگری بین ایران و روسیه طی چند سال اخیر در تعاملات بین 2 کشور مطرح شده است. حتی در این زمینه دیدارهایی انجام شده تا برای توسعه گردشگری بین 2 کشور راهکارهایی ارائه گردد. با این حال در گیلان با وجود منطقه آزاد انزلی و نیز جاذبه های گردشگری و ارتباطات تجاری با روسیه و دیگر کشورهای حاشیه خزر به وسیله مرز آبی، اقدام قابل توجهی برای راهنمایی گردشگران این کشورها انجام نشده است.

  • پیش دستی روسیه

یک کارشناس مسائل مالی به تور ترکیه ارزان گفت: در حوزه مالی و فعالیت تجاری با همسایگان حوزه خزر تنها موضوع حمل ونقل کالا مطرح نیست و می توانیم با توجه به شرایط آب و هوایی گیلان از این ظرفیت برای رونق گردشگری خارجی هم استفاده کنیم. سید جلیل جلالی فر اظهار کرد: به عنوان مثال مردم روسیه، عاشق طبیعت و فضای آرام بخش هستند. گیلان ظرفیت خوبی دارد تا مقصد گردشگری آنان گردد، اما تاکنون مدیران گردشگری نتوانسته اند بسته های مناسبی برای آن تهیه نمایند. وی با بیان این که روسیه در حال ساخت و تکمیل یک کشتی سوپرلاکچری 5 ستاره برای گردشگری دریایی بین کشورهای حاشیه خزر است، اضافه نمود: این کشتی بین سواحل خزر توریست ها را جابه جا می نماید و قطعا به ایران هم خواهد آمد تا شاهد پهلوگیری یکی از بزرگ ترین کشتی های تفریحی دنیا در سواحل جنوبی خزر باشیم.

جلالی فر اعلام کرد: می توان از حالا در داخل کشور با همکاری سازمان گردشگری و میراث فرهنگی گیلان و شهرداری ها، فرمانداری ها و وزارت راه و شهرسازی یک بسته کامل برای این موضوع تعریف کرد تا بوم گردی در استان تقویت گردد و موجبات جذب گردشگر خارجی را فراهم کند. این کارشناس حوزه تجارت با کشورهای حاشیه خزر اظهار کرد: می توانیم در گیلان چند شرکت گردشگری را با هم تجمیع و هلدینگ گردشگری ایجاد کنیم تا بتوانند گردشگرانی که به ایران می آیند را در راستاها و مقصدهای از پیش معین شده راهنمایی و برای جذب توریست فعالیت نمایند. جلالی فر اضافه نمود: برای ورود به بازار مهم روسیه به یک سرمایه گذاری اولیه بابت تبلیغات و معرفی کشور احتیاج داریم که باید دولت مسئولیت آن را برعهده بگیرد. همچنین تعدیل نرخ بسته سفر از موضوعات مهم دیگری است که باید پیگیری گردد؛ چراکه در حال حاضر بیش از 50 درصد هزینه سفر به ایران مربوط به هتل است.

  • نقش مهم منطقه آزاد انزلی در جذب گردشگران روسی

معاون گردشگری میراث فرهنگی گیلان نیز در این باره به تور ترکیه ارزان گفت: با توجه به موقعیت گیلان و همگرایی دستگاه های اجرایی متولی و مناطق آزاد می توان بر راهبردهای اقتصاد گردشگری و اقتصاد دریامحور متمرکز شد و از آن بیشترین بهره برد. دریای خزر ظرفیت های گردشگری زیادی دارد که می تواند همپای درآمد نفتی در صورت بهره برداری درست و مدیریتی کارآمد، اثرگذار باشد. حمیدرضا آذرپور به گردشگری دریایی و میزان درآمدزایی بالای آن برای کشور با توجه به مرزهای آبی کشور با کشورهای همسایه در شمال اشاره نمود و اضافه نمود: از این راه می توان حمل ونقل دریایی را توسعه داد و گردشگری دریایی را رونق بخشید. در این راه مشارکت بخش خصوصی در استفاده مطلوب از سواحل دریا غیرقابل انکار است و بدون حضور سرمایه گذاران توسعه اتفاق نخواهد افتاد.

وی با بیان این که در بخش دولتی نتوانستیم امکانات مناسبی در سواحل ارائه کنیم و منابع ما هدر رفته است، گفت: با استفاده از تجربیات کشورهای مختلف و قوانین و مقررات می توانیم سرمایه گذاران را به این بخش ترغیب کنیم. برای این کار به همکاری دستگاه های مختلف مانند بنادر و دریانوردی، مرزبانی، حفاظت محیط زیست و چندین نهاد دیگر و سایر مجموعه های ذی نفع برای فراهم کردن شرایط سرمایه گذاری احتیاجمندیم. در غیر این صورت خدمات و امکانات ما در حد چادرها و وسایل ناجیان غریق در سواحل باقی می ماند.

  • ساخت اسکله گردشگری مارینا در منطقه آزاد انزلی

اسکله گردشگری مارینا در بندر انزلی و برنامه های متنوع گردشگری در زمینه سفرهای دریایی در منطقه آزاد انزلی از گام های بلند و مهمی بوده که در این زمینه برداشته شده است. منطقه آزاد انزلی به عنوان یک منطقه ویژه مالی می تواند نقش مهمی در جذب گردشگران روسی و دیگر کشورهای حاشیه خزر ایفا نماید.

  • ساخت سرانجامه مسافربری

مدیرعامل منطقه آزاد انزلی در گفت وگو با تور ترکیه ارزان از ساخت یک سرانجامه مسافربری در بندر انزلی برای توسعه روابط با روسیه و همسایگان خزری اطلاع داد و گفت: یک کشتی مسافربری در منطقه ویژه لوتوس در حال ساخت است و به ما وعده داده شده تا سرانجام سال جاری در راستا انزلی-آستاراخان جابه جایی گردشگر و مسافر شروع گردد. رضا خوشحال خوشحال با تاکید بر این که منطقه آزاد انزلی یک منطقه آزاد گمرکی است ولی عوارض گمرکی آن پایین تر است، توضیح داد: گردشگران روسی می توانند از ظرفیت های گردشگری این منطقه استفاده نمایند و کالاهای عرضه شده را بخرند.

به گفته وی، گردشگری دریایی یکی از موضوعاتی است که بین 2 کشور با موضوع منطقه آزاد انزلی مد نظر واقع شده است، اما یکی از مسائل باقیمانده از گذشته در این حوزه تکمیل نشدن زیرساخت های توریسم دریایی و ساخت کشتی های گردشگری است. مدیرعامل منطقه آزاد انزلی اعلام کرد: با توجه به مذاکراتی که پیش از این و در سال های گذشته با روسیه انجام شد، هم اکنون یک فروند کشتی گردشگری که می تواند در دریای کاسپین فعالیت کند، توسط شرکت کشتیرانی مسکو ساخته و در بندر آستراخان به آب انداخته شده است. مسلما با این کار، بین ایران و کشور روسیه رونق مالی شکل خواهد گرفت و این اقدام می تواند ظرفیت های توریسم دریایی را به شکل قابل توجهی ارتقا دهد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 14 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 435

به "سهم ناچیز گیلان از گردشگری حوزه خزر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم ناچیز گیلان از گردشگری حوزه خزر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید