سپتیک فاضلاب خانگی چیست؟ مراحل اجرا و مزایای آن

به گزارش تور ترکیه ارزان، سپتیک فاضلاب خانگی یک سیستم زیرزمینی غیرمتمرکز است که از ترکیب طبیعت و فناوری برای تصفیه فاضلاب از لوله کشی های خانگی فراوری شده توسط دستشویی، حمام، آشپزخانه و لباسشویی استفاده می نماید. یک سیستم فاضلاب خانگیِ معمولی از یک مخزن سپتیک و یک میدان تخلیه یا یک میدان جذب خاک تشکیل شده است.

سپتیک فاضلاب خانگی چیست؟ مراحل اجرا و مزایای آن

هنگامی که سپتیک فاضلاب خانگی به درستی اجرا گردد، ممکن است هرگز تفاوت بین داشتن سیستم سپتیک مجاز در مقابل فاضلاب شهری وجود نداشته باشد. به هر روی، برای شناخت بیشتر این سیستم با مقاله ای دیگر از ویکی ساختمون همراه باشید.

سپتیک فاضلاب خانگی چیست؟

از مخزن سپتیک برای جمع آوری فاضلاب خانگی استفاده می گردد، به طوری که فاضلاب از خانه خارج شده و سپس در یک مخزن زیرزمینی منتقل می گردد. مخزن سپتیک ضد آب بوده و از سیمان، فایبرگلاس یا پلی اتیلن ساخته می گردد. علاوه بر این، یک میدان تخلیه زیرزمینی وجود دارد که فاضلاب را به داخل زمین و به دور از خانه شما جمع آوری و پراکنده می نماید.

در بالای زمین دو دهانه سرپوشیده وجود دارد که یکی برای بازرسی و دیگری برای دسترسی به تخلیه مخزن استفاده می گردد. مخزن سپتیک ماده آلی را هضم نموده و مواد قابل شناور (به عنوان مثال روغن و گریس) و مواد جامد را از فاضلاب جدا می نماید. سیستم های مبتنی بر پساب را از مخزن سپتیک درون یک سری از لوله های سوراخِ دفن شده در یک میدان آبشویی تخلیه می نمایند.

مطلب پیشنهادی: فاضلاب به زبان ساده

سه بخش اصلی یک سیستم سپتیک خانگی استاندارد

سپتیک تانک

هدف از مخزن سپتیک جدا کردن مواد جامد از فاضلاب، ذخیره سازی و تجزیه بخشی از مواد جامد تا حد ممکن است، در حالی که اجازه می دهد تا مایع (یا پساب) به محل زهکشی (میدان تخلیه) سرازیر شوند.

میدان تخلیه

پس از حل شدن مواد جامد در مخزن سپتیک، فاضلاب مایع (یا پساب) به قسمت زهکشی تخلیه می گردد. میدان تخلیه، همچنین به عنوان یک میدان جذب یا آبشویی شناخته می گردد.

خاک

خاک، قسمت زیرین زهکشی تصفیه و دفع نهایی پساب مخزن سپتیک را فراهم می نماید. پس از انتقال فاضلاب به داخل خاک، ارگانیسم های موجود در خاک پس از تصفیه پساب به سمت پایین و خارج آمده و در نهایت وارد آب های زیر زمینی یا سطحی می شوند. نوع خاک همچنین بر اثربخشی میدان زهکشی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، خاک های رسی به ریز دانه بودن، فاضلاب زیادی را از خود عبور نمی دهند، اما خاک ماسه ای به دلیل درشت دانه بودن، فاضلاب بیشتری را عبور می دهد.

فواید سپتیک فاضلاب خانگی

سپتیک خانگی برای محیط زیست مناسب است

این سیستم با استفاده از فرآیند فیلتر طبیعی خاک، زباله ها را از بین می برند. فاضلاب ابتدا قبل از سرانجام یافتن در محل آبشویی یا میدان زهکشی توسط مخزن سپتیک فیلتر می گردد. پس از خارج شدن فاضلاب از مخزن سپتیک، باکتری ها توسط خاک فیلتر شده و این باعث می گردد آب از استفاده مجدد در امان باشد. استفاده از سپتیک تانک فاضلاب خانگی باعث می گردد جداول آب محلی به طور طبیعی دوباره پُر شوند. جداول آب محلی از طبیعت منطقه بهره می برند و مخازن سپتیک با بازیافت فاضلاب به این چرخه یاری می نمایند.

سپتیک فاضلاب خانگی سالها ماندگار است

یک مخزن سپتیک تا زمانی که به درستی نگهداری و به طور منظم پمپ گردد می تواند چندین سال دوام آورد. در بیشتر موارد، دوام سپتیک فاضلاب بین 20 تا 40 سال به طول می انجامد. استفاده از یک مخزن سپتیک برای مدت زمان طولانی تر با مراقبت و نگهداری مناسب امکان پذیر است. پیدا کردن یک متخصص برای نگهداری منظم مخزن و جلوگیری از گرفتگی و سایر موارد مهم است.

معرفی بهترین مجریان لوله کشی آب و فاضلاب

سپتیک تانک فاضلاب یک گزینه مقرون به صرفه است

نصب لوله های جدید برای از بین بردن پساب به وسیله سیستم فاضلاب عمومی معمولاً گران تر از استفاده از مخزن سپتیک است. اگر ملک بزرگی دارید، احتمالاً یک سیستم سپتیک گزینه مقرون به صرفه تری برای شما خواهد بود. هزینه نصب یک مخزن بسته به عملکرد مکانی که در آن قرار دارید متفاوت است. در دراز مدت هزینه پمپ مخزن سپتیک، پمپاژ و نگهداری مخزن، کمتر از آن چیزی خواهد بود که با استفاده از سیستم فاضلاب عمومی هزینه خواهد داشت.

اجرای سپتیک فاضلاب خانگی چگونه است؟

نصب سیستم دفع زباله به یک مخزن سپتیک خانگی برای سلامتی و بهداشت مهم است. اگر خانه شما در مکانی واقع شده باشد که هنوز سیستم فاضلاب زیرزمینی وجود ندارد، یک سیستم سپتیک لازم خواهد بود. هزینه های بهداشت عمومی برای مجوزهای ساخت سیستم مخزن سپتیک تا حدودی به این که در کدام شهر زندگی می کنید بستگی دارد.

مطلب پیشنهادی: لوله کشی فاضلاب ساختمان، انواع لوله با قیمت ها و نقشه های اجرایی

قبل از آغاز حفاری

همواره ایده خوبی است که قبل از آغاز کار ساخت وساز واقعی، یک ارزیابی مناسب از کار مورد نظر انجام گردد. قبل از حفاری، ایده خوبی است که بهترین مکان برای ساختن یک سیستم سپتیک فاضلاب خانگی در حیاط خلوت، زیر گاراژ یا هر طرف مجاور خیابان را به دست آورید. انتخاب محل قبل از آغاز حفاری برای سیستم سپتیک یک مرحله اساسی در فرایند کار است. اشتباهاتی که در هنگام نصب مخزن سپتیک ایجاد شده است می تواند منجر به خرابی کل سیستم گردد و نه تنها تعمیرات پرهزینه، بلکه یک شرایط بسیار نامطبوع را ایجاد می نماید (خارج شدن فاضلاب).

اندازه ترانشه

اندازه میدان تخلیه، بستگی به تعداد حمام یا وسایل مربوط به آن ندارد. برای تعیین سرعت جریان، تقریباً تمام بخش های بهداشتی خانه استفاده می شوند:

  • تعداد اتاق های خواب در یک خانه چه تعداد هستند؟
  • تعداد افراد خانه چند نفر هستند؟
  • معمول مصرف روزانه آب چقدر است؟

این میزان جریان، میزان فاضلاب مورد احتیاج برای ارسال به حوزه تخلیه را تعیین می نماید. پس از تعیین کردن نوع خاکی که در زیر میدان زهکشی قرار گرفته است، می توانید اندازه ترانشه را تعیین کنید.

اندازه مخزن سپتیک

ابعاد ساخت مخزن سپتیک با توجه به اندازه خانواده و یا ملک مورد نظر تعیین می گردد. برای محلی که ساختمان در آن قرار گرفته است، از استانداردهای مورد نظر استفاده کنید. این بهترین روش برای به دست آوردن ابعاد مخزن سپتیک است که می توانید برای ساخت سیستم سپتیک فاضلاب خانگی خود استفاده کنید. اندازه سیستم همچنین میزان پمپاژ سپتیک را تعیین می نماید.

ایجاد نقشه ها

قبل از آغاز ساخت سیستم سپتیک باید نقشه هایی را تهیه کرد که احتیاجهای بخش بهداشت محلی را برآورده سازد. سطح واقعی جزئیات مورد احتیاج باید به خوبی در نقشه های اجرایی آورده شده باشد. با این وجود، کلیه ساختمان ها، پیاده راه ها، خطوط املاک، دیوارهای نگهدارنده و محل سوراخ های تست اصلی باید نشان داده شوند.

طراحی میدان تخلیه

طرح میدان تخلیه به حداقل دو سنگر با اندازه مساوی احتیاج دارد. جداسازی جریان آب به دو، سه یا چند خط با یک جعبه توزیع انجام می گردد. جعبه توزیع از لوله های مجهز به شیرهای کنترل جریان به شکل شاخه های خارج از مرکز استفاده می نماید که به طور مساوی جریان بین خطوط تخلیه چندگانه را تقسیم می نماید. پساب باید از قسمت ورودی مخزن، به وسیله جعبه توزیع و سنگرهای جداگانه، به سمت پایین ترانشه حرکت کند. این سنگرها باید بدون ارتفاع باشند تا آب بر روی کف هر سنگر به راحتی ریخته گردد.

ساخت یک سیستم سپتیک فاضلاب خانگی

اولین مرحله از فرایند ساخت وساز، ایجاد یک طرح اولیه است. این طرح برای انتقال نقشه های ساختمان به زمین استفاده می گردد. طرح و مکان کلیه قسمت های مختلف طراحی سپتیک باید بر روی سایت پیش بینی گردد.

هنگامی که نوبت حفاری در سایت برای آماده سازی نصب مخزن سپتیک و خطوط تخلیه می رسد، برای به دست آوردن بهترین نتیجه، بهتر است از کارشناسان حفاری استفاده کنید. پس از انجام تمام کارهای حفاری، ضروری است از نظر بهداشتی تمام فعالیت های اجرایی آنالیز شوند.

با آماده سازی سایت و سپتیک تانک، حالا می توان اجزای سیستم را به یکدیگر متصل کرد. لوله تخلیه سوراخ شده را به لوله خارج شده از مخزن سپتیک وصل کنید. لوله سوراخ شده را با ماسه و یک ورق نازک از پارچه فیلتر پوشانده تا از آلوده نشدن خاک جلوگیری گردد. در آخر، سنگر را با خاکی که در ابتدا از سنگر خارج شده است بپوشانید.

کلام آخر

قبل از کوشش برای ساختن سپتیک فاضلاب خانگی، ابتدا با سازمان های مربوطه تماس برقرار کنید تا تعیین گردد که آیا یک سیستم سپتیک خانگی در منطقه شما اجازه احداث دارد یا خیر! در صورت وجود، به شرایط مورد احتیاج توجه داشته باشید و قبل از آغاز کار مجوزهای لازم را تهیه کنید. در طی مراحل ساخت، الزامات ساخت یک سیستم سپتیک فاضلاب اصولی را مرور کنید تا از مقدار هزینه ای که صرف می کنید نهایت بهره را ببرید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 13 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1220

به "سپتیک فاضلاب خانگی چیست؟ مراحل اجرا و مزایای آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سپتیک فاضلاب خانگی چیست؟ مراحل اجرا و مزایای آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید