شمایل آمریکای بدون ترامپ!

به گزارش تور ترکیه ارزان، پیتر نیکولاس نویسنده و خبرنگار حوزه کاخ سفید نشریه آتلانتیک در گزارشی، به مساله جایِ خالی ترامپ برای آن دسته از تحلیلگران و پژوهشگرانی پرداخته که به طور روزانه و مستمر، امور مربوط به او (به عنوان رئیس جمهور آمریکا) را پوشش می دادند و اکنون (با خروج ترامپ از قدرت)، به آرامشی قابل توجه دست یافته اند.

شمایل آمریکای بدون ترامپ!

وی در این رابطه می نویسد: دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا که روزگاری در دوره حضور خود در قدرت، از هیچ جنجالی افکنی دریغ نمی ورزید و هر مطلبی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذاشت و ایجاد بحران می کرد، به صورت ناگهانی (و پس از کنار رفتن از قدرت)، به تمامی این نوع از رویه های خود سرانجام داده است. این مساله در نوع خود می تواند برای بسیاری از آن هایی که به این نوع از رفتار های ترامپ عادت نموده بودند و انرژی ذهنی زیادی را صرف وی می کردند، گمراه نماینده و عجیب به نظر برسد. تعداد زیادی از ناظران، تحلیلگران و چهره های دانشگاهی که لحظه به لحظه، اعمال و اقدامات ترامپ را دنبال می کردند، اکنون با یک شرایط جدید رو به رو شده اند: آمریکایِ بدون ترامپ. آن ها اکنون می توانند وقت زیادی برای قدم زدن و یا خوابیدنِ با آرامش صرف نمایند. آن ها اکنون می توانند با آرامش به گوشی تلفن همراه خود بنگرند و هیچ نگرانی از این نداشته باشند که مبادا ترامپ، جنگی را شروع نموده باشد و یا اتحادی را درهم شکسته باشد.

به گزارش خبرنگاران، شِری برمن استاد علوم سیاسی در کالج برنارد که به مطالعه دموکراسی و همچنین سیاست های دونالد ترامپ مشغول بوده می گوید: من در شرایط فعلی که ترامپ از قدرت کنار رفته، احساس می کنم که انگار از یک زندان آزاد شده ام. اکنون من می توانم به موضوعات جالب دیگری در عرصه معادلات سیاسی آمریکا بپردازم که از میزان جنجال کمتری برخوردار هستند.

مَت گرتز تحلیلگر مسائل سیاسی در آمریکا نیز در دوران حضور ترامپ، پروژه پژوهشی را دنبال می کرد که به نوعی، لحظه به لحظه از حیات او را با اقدامات جنجالی ترامپ گره زده بود. وی تک تکِ توئیت های ترامپ و ارتباط آن با رویه های شبکه تلویزیونی فاکس نیوز را دنبال می کرد. در واقع او سعی داشت تا بفهمد که تا چه اندازه، اخبار تلویزیونی، بر رویه های ترامپ تاثیرگذارند.

گرتز برای تحقق این پروژه پژوهشی خود، عملا در دنیاِ ترامپ زندگی می کرد. در این راستا، هر وقت ترامپ توئیت زنی می کرد، مت گرتز در حالت فوق العاده قرار می گرفت. وی می گوید: من هر لحظه رویه های توئیتری ترامپ را چک می کردم. گاهی اوقات در بیرون از منزل با دوستانم بودم و گوشی تلفن همراه خود را نگاه می کردم و دوستانم به من می گفتند: خوب، این دفعه ترامپ قرار است چه اقدامی انجام دهد؟ گرتز مجبور بوده تا ریشه های هر توئیت ترامپ را در برنامه های فاکس نیوز دنبال کند تا بفهمد چه چیزی ترامپ را به یک توئیت زنی خاص، تحریک نموده است. این عمل به یک اقدام روتین و منظمِ روزانه برای گرتز تبدیل شده بود. وی می گوید: من دقیقا در چهار سال حضور ترامپ در قدرت، فاکس نیوز و همچنین توئیت های ترامپ را لحظه به لحظه دنبال می کردم.

در این راستا، من از مت گرتز پرسیدم که آیا اکنون در زندگی خود، حس وجود یک حفره و خلا را دارد (با توجه به کنار رفتن ترامپ از قدرت)؟ وی پاسخ داد: نه. شرایط کنونی واقعا عالی است. من درست استراحت می کنم و با خانواده ام برای قدم زدن بیرون می روم. من دیگر ترسی از این ندارم که ترامپ قرار است یک توئیت جنجالی کند و من در زمانی که در حالِ گردش در بیرون از خانه هستم، باید فورا به خانه ام بازگردم.

با این همه، نباید فراموش کرد که با توجه به فرایند مجدد استیضاح ترامپ، او بار دیگر به صحنه و مرکز توجهات باز خواهد گشت. از سویی باید به این نکته نیز توجه داشت که ترامپیسم، ابعادی گسترده داشته و دارد. ترامپ هنوز هم در میان جمهوریخواهان نفوذ دارد و می تواند از این مساله استفاده کند. سارا لانگ وی از منتقدان جدی ترامپ می گوید: ترامپ از قدرت کنار رفته با این حال، دیوانگی و جنون ترامپیسم همچنان در سرجای خود واقع شده است و جامعه آمریکا را در ابعاد مختلف تحت تاثیر قرار می دهد.

جانشین دونالد ترامپ احتمالا از منزوی شدن وی متاسف نیست. جن ساکی دبیر مطبوعاتی جو بایدن در یک نشست خبری در پاسخ به این پرسش که آیا در نبودِ ترامپ، کار ها به خوبی و با آرامش پیش می رود یا خیر گفت: شاید این باور برای شما بسیار سخت باشد با این حال ما وقت زیادی را در دولت جدید آمریکا، صرف صحبت کردن و یا فکر کردن در خصوص دونالد ترامپ نمی کنیم. کاملا واضح است: وقتی می گوییم رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ، یعنی اینکه وی دیگر در قدرت نیست و کنار رفته است.

لِن فونته نویسنده و تحلیلگر سیاسی از نیویورک می گوید: ترامپ حتی برای آن دسته از آمریکایی هایی که نمی توانند وی را تحمل نمایند، به نوعی اعتیاد تبدیل شده است. خودِ من در این حالت هستم و سعی می کنم خود را از آن خارج کنم.

برای آن دسته از افرادی که کارشان مرتبط با ترامپ و اقدامات و رویه های وی بود، خلا حضور او در قدرت، آرامش بیشتری را (در کنار بعضی نگرانی های ویژه از اقدامات آینده ترامپ) به ارمغان آورده است. مایک الگان، نویسنده حوزه تکنولوژی می گوید که در دوران حضور ترامپ در قدرت و در پاسخ به توئیت زنی های وی، او نیز هزاران پیغام توئیتری ارسال نموده است. امید اصلی الگان این بود که حامیان افراطی ترامپ، توئیت ها و پیغام های وی را نیز بخوانند و تا حدی تاثیر آن ها، از ترامپ و اقدامات افراطی وی فاصله بگیرند.

الگان به من گفت: ترامپ، وقت و انرژی زیادی از انسان هایی نظیر من می گرفت. زمانیکه که توئیتر، ترامپ را از شبکه اجتماعی خود کنار گذاشت، من واقعا هیجان زده و حتی شوکه شدم. الگان تاکید نمود که یکی از مهمترین دغدغه های وی این بوده که فکر می نموده توئیت های او که علیه ترامپ منتشر می شده اند، هیچ تاثیری بر حامیان افراطی رئیس جمهور سابق آمریکا نداشته اند. حامیان ترامپ خود را از نظر فکری در سطح بالایی می دیدند و فقط، ترامپ را رهبر خود می دانستند و تنها استدلال های وی را می پذیرفتند.

نیک شاپیرو تحلیلگر و پژوهشگر آمریکایی، در دوره حضور ترامپ در قدرت، عملا بر روی یک تار مو زندگی می کرد. وی سناریو های مرتبط با تحرکات احتمالی ترامپ را در حوزه های مختلف، تهیه می کرد. در زمان ترامپ، به هر دلیلی امکان داشت تا وی به عنوان رئیس جمهور آمریکا، با شهفرایندان و شرکت های آمریکایی، یک جنگ و نبرد تمام عیار را شروع کند. شاپیرو و گروه تحت امر وی در موراد متعددی نیز به مخالفان ترامپ در خصوص اقدامات احتمالی وی (ترامپ) علیه آن ها، مشاوره می داد. با خروج ترامپ از قدرت، شاپیرو و گروهش تا حد زیادی از کار افتاده اند. وی می گوید: در دوره ترامپ، روزِ خود را با ترامپ شروع و با وی به سرانجام می بردیم. در میان روز تا شب، شما باید به دقت، ترامپ و رویه های وی را رصد می کردید.

با این حال هیچ تضمینی نیست که ترامپ بار دیگر با جنجال های فراوان، در عرصه معادلات سیاسی و اجتماعی آمریکا ظاهر نگردد. شاید اگر ترامپ بخواهد تا بار دیگر برای سال 2024 نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گردد، جنجال های زیادی را در آمریکا ایجاد خواهد نمود.

اغلب افرادی که مسائل و امور مرتبط با ترامپ را دنبال می نمایند، اکنون راحت می خوابند و آرامش دارند. با این حال باید توجه داشت که هیولای ترامپ و جنجال های او، همچنان نزدیک است. این هیولا فقط در روز های جاری که ما در آن هستیم، (هنوز) خود را نمایان ننموده است.

*پیتر نیکولاس، وی نویسنده و تحلیلگر حوزه کاخ سفید در نشریه آتلانتیک است.

منبع: فرارو
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1659

به "شمایل آمریکای بدون ترامپ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمایل آمریکای بدون ترامپ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید