شمخانی: گام پنجم را در صورت عدم انجام تعهدات اروپا برمی داریم

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در صورت عدم انجام تعهدات اروپا در قبال حفظ برجام، گام پنجم کاهش تعهدات را برخواهیم داشت.

شمخانی: گام پنجم را در صورت عدم انجام تعهدات اروپا برمی داریم

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، دریابان علی شمخانی گفت: شروعگر کاهش تعهدات برجامی در ابتدا دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود که از برجام خارج شد و پس از آن اروپا با بی توجهی به انجام تعهدات برجامی عملا تکمیل نماینده اقدامات امریکا شد.

وی در گفت وگو با خبرگزاری ایران پرس، با بیان اینکه ترامپ با خروج از برجام از سه خاک ریز عبور کرد، گفت: آمریکا قبل از شروع مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران در دوره باراک اوباما متعهد شد حق غنی سازی صلح آمیز ایران را بپذیرد و پس از این تعهد بود که ایران وارد مذاکرات شد.

شمخانی اضافه نمود: تعهدات دولت آمریکا در توافقنامه برجام مکتوب شد و پس از آن نیز در قطعنامه 2231 به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید.

وی همچنین درباره عملکرد اروپا برای حفظ برجام گفت: کشورهای اروپایی عضو توافق هسته ای با عدم پایبندی به تعهدات خود در مقابل تعهدات اجرا شده توسط ایران از یک سو و عملکرد نامناسب در حوزه مالی از سوی دیگر کاهش تعهدات برجامی را کلید زدند.

شمخانی درباره رویکرد جمهوری اسلامی ایران در موضوع برجام نیز گفت: تهران برای حفظ و توازن تعهدات برجامی، کاهش تعهدات هسته ای صلح آمیز خود را در گام های مختلف شروع کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین در واکنش به موضع وزیر خارجه انگلیس برای مقابله با گام های کاهشی ایران تاکید نمود: اگر اروپا همچنان به انجام تعهدات خود پایبند نباشد، ایران گام پنجم کاهش تعهدات برجامی خود را برخواهد داشت.

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا سه شنبه شب در توییتر بدون اشاره به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و بدعهدی های اروپایی ها در قبال این توافق بین المللی، ادعا نموده بود: گام های ایران در مورد کاهش تعهداتش در چارچوب برجام، آینده این توافق را به خطر انداخته و بایستی سریعاً مورد توجه قرار گیرد.

بریتانیا، آلمان و فرانسه بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام (8 می 2018) وعده دادند با تضمین منافع مالی ایران، این توافق را حفظ نمایند. این کشورها، علی رغم ایستادگی های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تاکنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده داده شده برای حفظ این توافق کسب ننموده اند.

جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 8 می 2019، یعنی یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای و پس از اثبات ناکارآمدی راه کارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات مالی خروج آمریکا از برجام، خاطرنشان کرد بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس مفاد این توافق معلق می نماید.

کاهش تعهدات برجامی ایران تاکنون در چهار گام، شامل بالا بردن درصد غنی سازی اورانیوم از 3.67 درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده، توقف تمامی تعهداتش در حوزه تحقیق و توسعه و شروع غنی سازی و فراوری دوباره اورانیوم در تأسیسات هسته ای فردو بوده است.

ایران با تاکید بر ادامه کاهش تعهدات برجامی خود تصریح نموده است، این اقدامات در صورتی که شرکای برجام، گام های لازم را برای ایفای تعهدات خود بردارند به سرعت قابل بازگشت هستند.

بر اساس مفاد برجام، در صورت پایبند نبودن طرف مقابل به تعهداتش، ایران حق دارد اجرای تعهدات خود را به شکل کلی یا جزئی متوقف کند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 810

به "شمخانی: گام پنجم را در صورت عدم انجام تعهدات اروپا برمی داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شمخانی: گام پنجم را در صورت عدم انجام تعهدات اروپا برمی داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید