صدور 1401 شناسنامه برای فرزندان با مادر ایرانی و پدر خارجی

به گزارش تور ترکیه ارزان، خبرگزاری خبرنگاران- سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: تا به امروز برای یک هزار و 401 نفر از فرزندان حاصل از ازدواج مادر ایرانی با پدر خارجی در کشور شناسنامه صادر و تحویل داده شد.

صدور 1401 شناسنامه برای فرزندان با مادر ایرانی و پدر خارجی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، سیف الله ابوترابی افزود: متقاضیان دریافت تابعیت ایرانی حاصل از ازدواج مادر ایرانی و پدر خارجی برای جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده در داخل کشور به استانداری ها و در خارج از کشور به کنسولگری های ایران مراجعه کنند.

وی خاطر نشان کرد: هرگونه نام نویسی برای ارائه اطلاعات مشمولان قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی برای دریافت شناسنامه، فقط از طریق استانداری ها و کنسولگری ها خواهد بود، بنابراین سایر اقدامات از طریق جایگاه های غیر تعریف شده مثل کافی نت ها و ... مورد تایید نیست.

وی با بیان اینکه سازمان ثبت احوال کشور در فرآیند اجرای قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی در سرانجام راه قرار گرفته است، گفت: متقاضیان دریافت تابعیت ایرانی زیر 18 سال، براساس قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، توسط مادر و متقاضیان بالای 18 سال خودشان می توانند اقدام کنند.

سخنگوی سازمان ثبت احوال اظهار داشت: در ثبت احوال سند هویتی مادر بررسی و احراز می گردد و بعد از تایید و تصویب کمیسیون اتباع که به ما اعلام می گردد، برای صدور تابعیت مراحل انجام خواهد شد.

ابوترابی افزود: مصوبه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی 13 خرداد سال 1399 ابلاغ شد و لازم الاجر است.

بحث اولیه در مورد اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی به سال 85 و مجلس هفتم باز می گردد. این طرح در دوره های هشتم و نهم مجلس تغییراتی پیدا کرد و در نهایت توسط شورای نگهبان رد شد.

در سال 97 دولت دوازدهم لایحه ای را به مجلس فرستاد تا به موجب آن فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی بتوانند شناسنامه ایرانی دریافت کنند.

این لایحه موافقان و مخالفانی داشت و هر کدام استدلال های خاص خود را داشتند تا آنکه سرانجام شورای نگهبان آن را در مهر ماه سال 98 تصویب کرد و هم اکنون نیز وارد بخش اجرایی شده است.

معاون اول رییس جمهوری13 خرداد ماه سال گذشته آیین نامه اعطای تابعیت ایران به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را برای اجرا به وزارتخانه های کشور، اطلاعات و امورخارجه و معاونت حقوقی رییس جمهوری ابلاغ کرد و بعد از آن هیات وزیران در اجرای قانون اصلاح قانون مشخص تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، آیین نامه اجرایی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد.

براساس این آیین نامه، هر زن ایرانی که با مرد غیرایرانی ازدواج کرده و در نتیجه این ازدواج، دارای فرزند زیر 18 سال باشد و هر فردی که از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی متولد شده و بیش از 18 سال تمام داشته باشد می تواند متقاضی اعطای تابعیت برای فرزندش باشد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1833

به "صدور 1401 شناسنامه برای فرزندان با مادر ایرانی و پدر خارجی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور 1401 شناسنامه برای فرزندان با مادر ایرانی و پدر خارجی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید