ماجرای خط اعتباری 400 میلیارد دلاری چین برای ایران چه بود؟

به گزارش تور ترکیه ارزان، انعقاد 400 میلیارد دلار خط اعتباری ایران و چین، در حالی در صدر اخبار رسانه ها نهاده شد که تاکنون هیچ مقام مسئولی این رقم را تائید نکرده و منبع استناد به آن، تنها یک رسانه خارجی بوده است.

ماجرای خط اعتباری 400 میلیارد دلاری چین برای ایران چه بود؟

با تور چین سفری فراموش نشدنی را تجربه کنید.

به گزارش گروه رسانه های تور ترکیه ارزان، انعقاد 400 میلیارد دلار خط اعتباری ایران و چین، در حالی در صدر اخبار رسانه ها نهاده شد که تاکنون هیچ مقام مسئولی این رقم را تائید ننموده و منبع استناد به آن، تنها یک رسانه خارجی بوده است.

دیروز فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران این رقم را بیان کرد و گفت که این خط اعتباری، این امکان را به چینی ها می دهد تا بدون مناقصه، در پروژه های ایران حضور یابند.

او به این نکته هم اشاره نمود که ممکن است نفت ایران را 20 تا 30 درصد ارزانتر بفروشند؛ نکته ای که تکذیب شده و تا این لحظه هیچ مقام مسئولی در رابطه با آن اظهارنظری ننموده است. البته مقامات مسئول در سازمان سرمایه گذاری خارجی اگرچه اصل خبر خط اعتباری 400 میلیارد دلاری چینی ها برای ایران را نادرست می دانند؛ اما خبر از مذاکراتی برای برقراری فاینانس میان دو کشور می دهند و می گویند که ظرف هفته های آینده، تکلیف روابط چین با ایران روشن تر خواهد شد؛ چراکه قرار است هیاتی از این کشور به ایران سفر کند.

به فاصله اندکی پس از انتشار این خبر در خروجی رسانه ها، فریال مستوفی در مصاحبه با یکی از رسانه ها کوشش کرد صحبت های صبح دیروز خود را تعدیل کند . او در این مصاحبه گفت منبع عددی که اعلام نموده، مقامات چینی و نشریه پترولیوم اکونومیست بوده است.

وی تلویحا تاکید نمود عددی که او مطرح نموده، قطعیت نداشته و صرفا از صندلی سوال از دولت، این موضوع را مطرح نموده است.

اما به هر حال رقمی که برای این قرارداد مطرح شده بسیار فراتر از حجم تبادلات تجاری ایران و چین است و به نظر می رسد حتی اگر چینی ها برنامه ای برای همکاری اقتصادی در قالب خط اعتباری و فاینانس با ایران داشته باشند، اما این عدد و رقم قطعا نخواهد بود.

چندی پیش سایت خبری - انگلیسی پترولیوم اکونومیست مدعی شد سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به چین و دیدار با همتای چینی خود در راستای تکمیل ساختار قرارداد شرکت جامع استراتژیک ایران و چین که توافق آن در سال 2016 امضا شده بود، است.

این رسانه انگلیسی همچنین مدعی شد که به گفته یک منبع مطلع از وزارت نفت ایران بخش های بسیاری از این توافق جدید قرار نیست به صورت عمومی اعلام گردد. در خبر منتشر شده توسط رسانه مذکور آمده بود محور اصلی توافق جدید ایران و چین سرمایه گذاری 280 میلیارد دلاری چینی ها در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی ایران است و به احتمال زیاد بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری چینی ها طی سال نخست اجرای قرارداد 25 ساله با آنها به صنعت نفت و گاز ایران تزریق می گردد و مابقی آن به صورت مرحله ای و براساس توافق دو طرف از سوی پکن در ایران انجام می گردد.

بر اساس اخبار منتشر شده، چینی ها همچنین قرار است در قالب توافق شراکت جامع استراتژیک با ایران 120 میلیارد دلار در حوزه توسعه زیر ساخت های فراوری و حمل و نقل در ایران سرمایه گذاری نمایند که بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری هم در 5 سال نخست انجام خواهد شد و مابقی آن به صورت دوره ای و براساس توافق دو کشور به بخش صنعت و جوزه حمل و نقل ایران تزریق می گردد.

در واقع آنگونه که در خبرها آمده بود، بر اساس جزئیات توافق جدید صورت گرفته بین ایران و چین، چین می تواند پول محصول خریداری شده از ایران را حداکثر تا دو سال به این کشور پرداخت کند. از سویی دو طرف توافق کردند که چین پول خریدهای خود را به یوآن و یا ارزهای دیگر به کشورمان پرداخت کند و این بدان معناست که قرار نیست در مبادلات تجاری ایران و چین از دلار استفاده گردد.

تا کنون هیچیک از مقامات دولتی صحت ادعای رسانه انگلیسی را که تایید یا تکذیب ننموده اند.

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 502

به "ماجرای خط اعتباری 400 میلیارد دلاری چین برای ایران چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای خط اعتباری 400 میلیارد دلاری چین برای ایران چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید