همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند برگزار می گردد

به گزارش تور ترکیه ارزان، فرهنگستان هنر، پاییز سال جاری همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند: شهر سوخته را همزمان در تهران و زاهدان برگزار می نماید.

همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند برگزار می گردد

منیژه کنگرانی، مدیرکل گروه های علمی معاونت پژوهشی فرهنگستان هنر، از برگزاری همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند: شهر سوخته اطلاع داد.

او درباره هدف از برگزاری این همایش اظهار کرد: پژوهش های باستان شناسی درباره تمدن های واقع در بخش شرقی فلات ایران، به ویژه استان سیستان و بلوچستان، نسبت به دیگر بخش ها مغفول مانده و پژوهشی جدی و برنامه ریزی شده درباره مطالعات باستان شناسی این استان انجام نشده است. حال آنکه این مناطق رازهای سربه مُهری درباره فرهنگ و هنر ایران در دل خود نهفته دارد که می تواند تاریخ تمدن و هنر ایران و بلکه دنیا را دگرگونه کند؛ از این رو فرهنگستان هنر پس از برگزاری همایش بین المللی تمدن جیرفت در نظر دارد با برگزاری همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند با مرکزیت شهر سوخته، آخرین دستاوردهای پژوهشگران و باستان شناسان در این زمینه را ارائه کند. در برنامه این همایش موضوعات باستان شناسی، هنرهای باستانی، معماری باستانی و باورهای باستانی در سه دوره پیش از تاریخ (شروع تاریخی)، تاریخی (دوره هخامنشی) و دوره اسلامی مورد توجه و آنالیز قرار خواهد گرفت.

مدیرکل گروه های علمی فرهنگستان هنر به مهم ترین دستاوردهای این همایش اشاره نمود و ادامه داد: از مهم ترین دستاوردهای این همایش، انتشار کتاب باستان شناسی و هنر حوزه دلتای رودخانه هیرمند؛ با موضوع شهر سوخته از شروع تا دوران اسلامی به تلاش سید منصور سید سجادی، مدیر گروه باستان شناسی شهر سوخته و دبیر علمی این همایش است. این کتاب که در دو جلد به زبان فارسی و انگلیسی و نزدیک به 1500 صفحه تهیه شده و انتشارات فرهنگستان هنر آن را منتشر می نماید، در زمره مهمترین منابع دانشگاهی و پژوهشی قرار خواهد گرفت.

وی در خاتمه با اشاره به همکاری دیگر نهادها در این همایش گفت: همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند: شهر سوخته با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پژوهشکده باستان شناسی ایران و ... در پاییز سال جاری در تهران و زاهدان برگزار خواهد شد.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 26 مهر 1398 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 575

به "همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند برگزار می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش هنر و تمدن حوزه هیرمند برگزار می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید