کشف حقایقی جالب درباره دومین مغز بدن

به گزارش تور ترکیه ارزان، محققان دانشگاه ایالتی میشیگان اخیرا حقایق جالبی درباره سیستم عصبی روده (guts enteric nervous system) انسان کشف کرده اند.

کشف حقایقی جالب درباره دومین مغز بدن

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، روده ها حتی اگر به نحوی از سیستم عصبی مرکزی جدا شده باشند، وظایف خاصی را در سیستم عصبی روده ای انجام می دهند و تعداد سلول های تخصصی سیستم عصبی، یعنی نورون ها و گلیا که در روده فرد زندگی می کنند، تقریبا با تعداد سلول های موجود در مغز گربه برابر است.

سیستم عصبی روده ای برای مثال مغز دوم روده، یک شبکه پیچیده متشکل از نورون ها و گلیا است که روده های ما را پوشانده است. حال دانشمندان آمریکایی در مطالعه اخیرشان نشان داده اند که سلول های گلیا نقش بسیار فعال تری در سیستم عصبی روده دارند.

نتایج مطالعه تازه محققان حاکی از آن است که گلیا دقیقا بر سیگنال های منتقل شده از طریق مدار های عصبی تاثیر می گذارند.

استاد برایان گالبرانسن (Brian Gulbransen) از دانشکده فیزیولوژی دانشگاه ایالتی میشیگان در این باره گفت: اگر مغز دوم را به نام رایانه در نظر بگیریم، می توانیم بگوییم گلیا تراشه هایی هستند که عملکرد حاشیه ای دارند و عضو فعال پیام رسانی در شبکه اند و کار آن ها تعدیل سیگنال ها است و مانند نورون ها نیستند. علاوه بر این عملکرد، گلیا این موضوع را تایید می کند که همه چیز بدون مشکل در حال انجام است.

یافته های این مطالعه درک دانشمندان از نحوه عملکرد سیستم عصبی روده ای را افزایش می دهد و می تواند به توسعه راهکار های تازهی برای درمان اختلالات روده منجر شود که این می تواند به نحوه درمان سندرم روده تحریک پذیر و سایر اختلالات کمک کند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 آبان 1400 بروزرسانی: 2 آبان 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2014

به "کشف حقایقی جالب درباره دومین مغز بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف حقایقی جالب درباره دومین مغز بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید