گزارش خبرنگاران، نشست تاریخی سنگاپور و بازی دو سر باخت برای ترامپ

به گزارش تور ترکیه ارزان، باوجود توافق رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی به نظر می رسد دو طرف برخلاف ادعاهای مطرح شده هیچ حرکتی به سمت اقدامات غیرقابل بازگشت نمی نمایند.

گزارش خبرنگاران، نشست تاریخی سنگاپور و بازی دو سر باخت برای ترامپ

همراه ما باشید تا با تور سنگاپور از توسعه‌یافته ترین کشور آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، برگزاری دیدار تاریخی میان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در سنگاپور نقطه عطفی در روابط میان دو کشور بعد از حدود 70 سال خصومت و دشمنی بود. اگر چه پیش از این مقامات رده بالایی از دو کشور دیدار نموده بودند اما هیچ یک از رهبران دو کشور با یکدیگر دیدار ننموده بودند. از همین رو بسیاری از ناظران و تحلیلگران دیدار ترامپ و کیم را در روابط تنش آلود میان 2 طرف بسیار مهم ارزیابی میکردند.

با گذشت 2 ماه از این دیدار اکنون این سوال پیش می آید که آیا این تحول مهم باعث بهبود روابط آمریکا و کره شمالی شده است؟ آیا میتوان نشست سنگاپور را نقطه عطفی در روابط آنها قلمداد کرد؟

پس از گمانه زنیهای فراوان درباره عدم پیشرفت در مذاکرات میان پیونگ یانگ و واشنگتن که پس از سفر ماه گذشته مایک پامپئو وزیر خارجه ایالت متحده آشکار شد، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید اخیرا صریحا اعتراف کرد که کره شمالی در زمینه خلع سلاح اتمی هیچ کاری ننموده است.

شبکه خبری سی ان ان نیز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که کره شمالی طی چند هفته گذشته پیشنهادهای مختلف و مکرر آمریکا در زمینه خلع سلاح اتمی این کشور، برنامه زمانبندی برای اجرای خلع سلاح و.. را رد نموده است.

در طرف مقابل، دولت کره شمالی هم با صدور بیانیه ای آمریکا را به کوشش برای افزایش تحریم و فشار علیه پیونگ یانگ متهم و تأکید کرد که اگر واشنگتن به تکرار سناریوی تاریخ مصرف گذشته همیشگی ادامه دهد، روند اتمی زدایی از شبه جزیره مختل می گردد. این بیانیه با اشاره به اقدامات روزهای اخیر واشنگتن از جمله فشار به نهادهای بین المللی برای ممانعت از اعزام تیم های ورزشی کره شمالی به مسابقات خارجی، توهین به یک طرف گفت وگو و ریختن آب سرد بر کوشش های صادقانه کره شمالی، آنها را اقدامی احمقانه توصیف نموده است.

برخلاف ادعای مقامات آمریکایی که بارها عدم پیشرفت در مذاکرات را رد نموده بودند، شواهد نشان می دهد که دو طرف بر سر مسائل کلیدی دچار اختلاف عمیق هستند.

مهمترین انتظاری که واشنگتن و پیونگ یانگ از نشست سنگاپور داشتند انجام اقدامات غیر قابل بازگشت و پایدار از سوی هر دو طرف بود.

اما اظهارات مقامات دو کشور نشان میدهد که دو طرف حتی به سمت انجام اقدامات غیرقابل بازگشت نیز در حرکت نیستند. هدف اصلی آمریکا از توافق سنگاپور خلع سلاح اتمی سریع شبه جزیره کره است و هدف اصلی کره شمالی نیز تضمین امنیتی برای بقا و لغو تحریمهای مالی همزمان با گامهای مربوط به خلع سلاح بود.

اگر بخواهیم دستاوردهای نشست سنگاپور را ردیف کنیم باید بگوییم که غیر از خوشبینی کاذب در زمینه بهبود روابط کره شمالی و آمریکا دستاورد بادوام دیگری را نمیتوان برای آن تا این لحظه تصور کرد.

تعلیق رزمایشهای نظامی آمریکا و کره جنوبی در شبه جزیره کره، توقف آزمایشهای اتمی و موشکی کره شمالی، بازگرداندن بقایای اجساد نظامیان آمریکایی در جنگ کره، تعطیلی سایت آزمایش اتمی در کره شمالی همگی اقداماتی هستند که منتقدان میگویند اقدامات قابل بازگشت و یا حداقلی هستند که هیچکدام از اهداف دو طرف از نشست سنگاپور را برآورده ننموده است و به محض تشدید تنشها ممکن است هر لحظه از سرگرفته شوند.

آیا نشست سنگاپور باعث بهبود روابط آمریکا و کره شمالی شد؟

در عرصه بین المللی و دیپلماتیک بعضی اقدامات نمادین از سوی بازیگران نظام بین المللی، اهداف و نیات آنها را درباره مسائلی که درگیر آن هستند نشان می دهد.

به عنوان مثال سفر وزیر خارجه کره شمالی به ایران یکی از معیارهای مهمی است که نشان می دهد هیچ تغییر معناداری در روابط کره شمالی با آمریکا حاصل نشده است.

اگر ایران را بازیگری مهم در تعاملات پیونگ یانگ با واشنگتن قلمداد کنیم سفر ری یونگ هو به تهران را می توان اقدام هوشمندانه از طرف کره شمالی تلقی کرد که حامل پیامهای مهمی برای طرف مقابل است. اگر تاکید مقامات ایرانی بر غیرقابل اعتماد بودن آمریکا در دیدار با وزیر خارجه کره شمالی را در کنار مواضع کره شمالی در زمینه رفتارهای گانگستری آمریکا در روند مذاکرات کنار هم قرار دهیم می توانیم اینگونه نتیجه گیری کنیم که پیونگ یانگ در حال ارسال این سیگنال به واشنگتن است که در زمینه اعتماد به آمریکا بعد از نشست سنگاپور کاملا ناامید شده است. در واقع سفر ری یونگ هو به تهران نشان داد که کره شمالی مواضع ایران در قبال آمریکا را کاملا تصدیق میکند و قصد ندارد روابطش با ایران را قربانی روابط سلطه جویانه طرف آمریکایی کند.

همچنین کوششهای آمریکا برای حفظ و ادامه تحریمها علیه کره شمالی از جمله دیدار وزیر خارجه این کشور با اعضای شورای امنیت و درخواست از آنها برای حفظ تحریمها علیه کره شمالی نشان میدهد که آمریکا نیز امید چندانی به آینده مذاکراتش با پیونگ یانگ ندارد. حداقلش این بود که که آمریکا در سکوت تحریمها را ادامه داده و برای نشان دادن حسن نیت خود از کوشش مضاعف در این زمینه خودداری می کرد.

از سوی دیگر، بعضی از تحلیلگران آمریکایی می گویند که هدف کیم جونگ اون از نشست سنگاپور تقویت پرستیژ بین المللی کره شمالی، خارج کردن این کشور از انزوا و ارائه یک چهره صلح طلبانه از خود بود. رهبر کره شمالی قصد داشت نشان دهد که کره شمالی حامی مذاکره است و در صورت احترام متقابل خواهان حل مسائل فیمابین است. از نظر تحلیلگران آمریکایی، کیم جونگ اون در این زمینه پیروز عمل نموده است و از این رو وی را می توان برنده واقعی نشست تاریخی سنگاپور قلمداد کرد.

واقعیت این است که برای رفع کردن خصومتهای 70 ساله میان دو کشور، 2 ماه زمان بسیار کمی برای ارزیابی است. اما در همین زمان کوتاه نیز بعضی اظهارات و جهت گیریهای دو طرف نشان می دهد که روابط میان واشنگتن و پیونگ یانگ به ویژه به دلیل سابقه بد ایالات متحده در عرصه بین المللی به این زودی ها بهبود نخواهد یافت.

برخلاف اظهارات ترامپ بعد از دیدار با کیم که گفته بود دیگر شاهد تهدید اتمی کره شمالی نخواهیم بود ممکن است طی آینده نزدیک شاهد یک آزمایش موشکی یا اتمی از کره شمالی باشیم که در این صورت همه چیز به نقطه صفر بازخواهد گشت.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 آذر 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 698

به "گزارش خبرنگاران، نشست تاریخی سنگاپور و بازی دو سر باخت برای ترامپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران، نشست تاریخی سنگاپور و بازی دو سر باخت برای ترامپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید