5 عادت سالمی که شما را چاق می نماید

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، تحقیقات نشان می دھند که حتی اگر در مصرف کالری، محدودیتی ایجاد نگردد، باز ھم افرادی که مجبور به شمردن کالری مصرفی خود ھستند، دچار استرس می شوند. استرس باعث افزایش ترشح ھورمون کورتیزول و در نهایت چاقی می گردد.

5 عادت سالمی که شما را چاق می نماید

بعضی عادات غذایی به ظاهر سالم، انتخاب ھای غلطی ھستند که بین ما و ھدف رژیمی ما فاصله می اندازند.

بعضی از این عادات که عدم افراط در آن ها شاهد چاقی و اضافه وزن نخواهید بود، از این قرارند:

انتخاب غذا های کم کالری و رژیمی: نوع بسته بندی این غذا ها حاوی مقادیر زیادی افزودنی ھستند. ثانیا این نوع غذاھا، معمولا قدرت سیر نمایندگی کافی ندارند. خیلی از افراد بعد از خوردن این نوع مواد غذایی رژیمی، باز ھم احساس گرسنگی می نمایند و در نھایت باز ھم به خوردن سایر انواع مواد غذایی ادامه می دھند.

بھتر است که از غذاھای سالم و معمولی که با ترکیبات طبیعی و کامل درست شده اند و فرایندھای کارخانه ای روی آن ها صورت نگرفته است، استفاده کنیم و فقط کافیست که تعادل و مقدار را رعایت کنیم.

افراط در مصرف غذا های سالم: ھر ماده غذایی دارای انرژی است و اگر در مصرف آن زیاده روی گردد، می تواند به اضافه وزن منجر گردد (حتی اگر این ماده غذایی، سالم باشد). مثلا روغن زیتون از نظر مقدار توان چاق نمایندگی فرقی با روغن ھای دیگر ندارد.

اجتناب از وعده ھای اصلی غذایی: این کار باعث می گردد که بدن نسبت به سوزاندن انرژی از خود مقاومت نشان داده و آنطور که ما انتظار داریم، انرژی نسوزانیم. نکته دوم اینکه احتمال پرخوری در وعده ھای بعدی برای جبران گرسنگی ناشی از نخوردن وعده قبلی، افزایش پیدا می نماید.

نکته سوم اینکه توان ما برای فعالیت بدنی کاھش پیدا می نماید و ھر چه ھم که می خوریم، به جای اینکه صرف فعالیت بگردد، در بدن ما ذخیره می گردد. تعداد وعده ھای غذایی خود را افزایش داده و در عوض، از حجم وعده ھای کم کنید.

شمارش دائم کالری دریافتی: تحقیقات نشان می دھند که حتی اگر در مصرف کالری، محدودیتی ایجاد نگردد، باز ھم افرادی که مجبور به شمردن کالری مصرفی خود ھستند، دچار استرس می شوند. استرس باعث افزایش ترشح ھورمون کورتیزول و در نهایت چاقی می گردد.

عدم مصرف چربی ھای سالم: شما باید حتما از چربی ھای سالم مثل زیتون، آجیل و آووکادو و امثال اینھا در برنامه خود بهره ببرید. فقط کافیست که مقدار مصرف را رعایت و زیاده روی نکنید.

نکته جالب درباره چربی ھای سالم این است که علاوه بر فوایدی که برای سلامتی دارند و از پیری زودرس جلوگیری می نمایند، قدرت سیر نمایندگی خوبی نیز دارند. ھمچنین، متابولیسم را افزایش می دھند و منبع غنی آنتی اکسیدان ھا ھستند.

منبع: فرادید
انتشار: 8 آبان 1401 بروزرسانی: 8 آبان 1401 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2341

به "5 عادت سالمی که شما را چاق می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 عادت سالمی که شما را چاق می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید