استانداردسازی فناوری به دست چینی ها عوض می گردد

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، چین این هفته از طرح بلندپروازانه 15 ساله ای رونمایی کرد که تمامی برنامه های آن به منظور معین استانداردهای جهانی برای نسل آینده فناوری تدوین شده است و دولت این کشور می کوشد جهت پیش روی صنعت جهانی فناوری را به تنهایی معین کند. این اقدام می تواند در عرصه هوش مصنوعی، شبکه های مخابراتی و سیستم های مدیریت داده پیامدهای گسترده ای را به همراه داشته باشد و قدرت پکن را در سطح جهانی ارتقا دهد.

استانداردسازی فناوری به دست چینی ها عوض می گردد

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

طرح جامع استانداردهای چین 2035 قرار است بزودی پس از دو سال برنامه ریزی اجرایی گردد. پیش از این برنامه گسترده دیگری با نام ساخت چین 2025 شروع شده بود که همچنان با موفقیت راستا خود را دنبال می نماید و کارشناسان هم اکنون به این نتیجه رسیده اند که دولت با تمرکز بسیار دقیق تر بر عرصه های مختلف فناوری، میخواهد آینده این حوزه را به طور کامل در دست بگیرد.

کدام استانداردها

صنایع و فناوری ها در سراسر جهان استانداردهایی را دنبال می نمایند که نحوه عملکرد آنها و قابلیت همکاری با دیگر صنایع را معین می نماید. قابلیت همکاری در اصل به توانایی همکاری های مشترک دو یا چند سیستم اشاره دارد تا بر این اساس هر ابزار یا فناوری که در یک نقطه از جهان ساخته می گردد، با دستگاه موجود در دیگر نقاط سازگاری داشته باشد. به عنوان مثال در این زمینه می توان به صنعت مخابرات اشاره نمود. شبکه های جدید از جمله نسل پنجم سیستم های مخابراتی وارتباطی (5G) در حال شروع فعالیت های خود هستند و این روزها برنامه ریزی های لازم برای توسعه آنها انجام می گردد. استانداردهای فنی به وسیله همکاری بین ارگان های صنعتی، متخصصان و شرکت های فعال در این حوزه تدوین می گردد تا محصولات نهایی به یکپارچگی برسند و در این زمینه چین بخش اعظم این استانداردها را مدون نموده است.

باید توجه داشت بسیاری از شرکت های عظیم فناوری مستقر در امریکا و اروپا از جمله کوالکام، اریکسون و نوکیا بخشی از استانداردهای مرتبط با سیستم های مخابراتی و ارتباط از راه دور را معین می نمایند و در این میان دولت چین طی چند سال گذشته به صورت فزاینده نقش فعال در این حوزه داشته و بواسطه شرکت های عظیمی نظیر هوآوی کوشیده است توسعه شبکه های مخابراتی G5 را به خود وابسته کند.

الین ژینگ ژائو از محققان دانشگاه نیو ساوث ولز استرالیا بر این باور است که چین در زمینه توسعه فناوری برای سال های طولانی نسخه مخصوص خود را از روی محصولات غربی کپی نموده است و هم اکنون به نقطه ای رسیده که محصولات و خدمات فناوری غربی بعضی قابلیت ها را از روی فراوریات چینی کپی می نمایند و در این زمینه می توان به ماجرای شبکه اجتماعی تیک تاک در ایالات متحده اشاره نمود. با این شرحات چین هم اکنون به یکی از رقبای سیلیکون ولی یا همان قلب فناوری جهان تبدیل شده است تا برای آینده عرصه فناوری نسخه خود را بپیچد.

فناوری از نوع چینی

کارشناسان بر این باورند که نحوه تعامل اپلیکیشن های چینی با کاربران باعث ایجاد تغییرات فراوان در اپلیکیشن ها و خدمات غربی شده است. فابیان اوهند بنیانگذار آژانس بازاریابی Many در این زمینه شرح داد که این روزها مبحثی به نام ابَراَپ (Super App) روی کار آمده است که چینی ها به طور کامل بر این مسأله تمرکز دارند. ابَراَپ در اصل به آن دسته از اپلیکیشن هایی گفته می گردد که تعداد گسترده ای از کاربران را تحت پوشش قرار داده اند و به طور قابل ملاحظه بر بازار تأثیر می گذارند. در کشور چین ابَراَپ شدن بسیار رایج است و این مسأله نشان می دهد که محصولات و خدمات ساخت چین بسرعت در حال جذب حجم گسترده ای از مشتریان جهانی هستند.

طرح جامع ساخت چین 2025 با هدف ارتقای توانایی های فراوریی صنایع چینی و تبدیل کارگاه های پرمشغله به یک نیروگاه جامع فراوری فناوری دنبال می گردد. براساس این طرح دولت چین می کوشد میزان استفاده از محصولات ساخت این کشور در بازار داخلی را تا انتها سال 2020 میلادی به 40 درصد و تا انتها سال 2025 میلادی به بیش از 70 درصد برساند. بسیاری از کارشناسان نگران هستند که طرح کلی made in china (ساخت چین) بازرگانی در عرصه جهانی را با مشکل روبرو کند. پکن براساس طرح خود می کوشد وابستگی به فناوری های خارجی را به حداقل برساند و به طور همزمان فناوری های ساخت چین را به طور گسترده تر وارد بازار جهانی کند. محصولات نیمه هادی که در تمامی دستگاه های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند یکی از اولویت های اصلی دولت چین در این زمینه هستند. این کشور هم اکنون حدود 60 درصد تقاضای جهانی برای استفاده از محصولات نیمه هادی را دارد و در مقابل تنها 13 درصد از این محصولات را فراوری می نماید.

دولت چین در طرح خود پیش بینی نموده است که در سال 2025 میلادی تغییراتی را در این زمینه لحاظ کند. بر این اساس طی پنج سال آینده چین در صنعت نیمه هادی ها تا 70 درصد به خودکفایی می رسد و تا سال 2049 میلادی که صدمین سالگرد تأسیس جمهوری خلق چین برگزار خواهد شد، موقعیت مسلط در بازارهای جهانی فناوری را تصاحب خواهد نمود.

مدیریت جامع محتوا

دولت چین در سال های اخیر کوشیده است سیاست های خود در حوزه مدیریت محتوا را بومی سازی کند و با سرمایه گذاری هرچه بیشتر روی شبکه های اجتماعی بین المللی از جمله تیک تاک، بخش بیشتری از محتوای جهانی را در اختیار داشته باشد. محبوبیت تیک تاک در ماه های اخیر به قدری افزایش یافته که حتی رئیس جمهوری امریکا نیز در خصوص آن اظهار نظر نموده است. این شبکه اجتماعی در گزارش شفافیت خود که به تازگی منتشر نموده است، شرح داد در نیمه نخست امسال میلادی 90.3 درصد از 104 میلیون ویدئوی حذف شده را پیش از آنکه کاربران مشاهده نمایند از دسترس عموم خارج نموده است و در مقابل 96.4 درصد از این ویدئوها از سوی اپلیکیشن و پیش از گزارش تخلف از سوی کاربران حذف شده است. با این سیاست های مدیریت محتوا چینی ها همچنان از غربی ها جلوتر هستند. به عنوان مثال، یوتیوب که عظیمترین سایت ویدئویی جهان محسوب می گردد و هم اکنون بواسطه همه گیری ویروس کرونا از سیستم مدیریت محتوای اتوماتیک استفاده می نماید، در فرآیند حذف تصاویر ویدئویی نامناسب در رتبه پایین تر از تیک تاک واقع شده است.

در بخش دیگر چینی ها کوشیده اند در زمینه انتشار محتوای موجود در پلتفرم های اجتماعی هم از همتایان غربی پیشی بگیرند. به عنوان مثال، در حالی که فیس بوک و توئیتر محتوای موجود را براساس اطلاعات منتشر شده توسط دوستان و اطرافیان به شما پیشنهاد می نمایند، اپلیکیشن های چینی سیاست دیگری را پیش رو قرار داده اند تا بر این اساس در وهله اول شناخت دقیق در خصوص هر یک از کاربران داشته باشند و سپس موضوع کاملاً مرتبط با سلایق و حالات روحی او را در اختیارش بگذارند. به همین خاطر کارشناسان می گویند در حالی که پلتفرم های چینی روی کشف و بازاریابی تمرکز بیشتری دارند، پلتفرم های غربی به صورت ویژه روی حلقه اجتماعی کاربران متمرکز شده اند.

به هر حال باید توجه داشت اگر شرکت های چینی به همین شکل نقش تأثیرگذار و فزاینده در عرصه فناوری را ادامه دهند، این عرصه طی یک دهه آینده تفاوت های قابل ملاحظه ای را پیش روی خود می بیند. صنعت جهانی فناوری که این روزها به طور کلی در سیلیکون ولی امریکا استانداردسازی می گردد، طی یک دهه آینده به گونه ای تغییر می نماید که استانداردهای چینی خط مشی آن را معین خواهند کرد. البته باید توجه داشت که در این زمینه فقط شرکت های چینی بر راستا پیش روی فناوری تأثیر نمی گذارند و دیگر شرکت های آسیایی هم فعالیت های قابل توجهی را در این زمینه شروع نموده اند. غول های فناوری در قاره آسیا کوشش می نمایند سهمی از بازار جهانی فناوری در یک دهه آینده را از آن خود نمایند و بنابراین دور از ذهن نیست در چند سال آینده ابَراَپ های آسیایی نظیر تیک تاک راه خود را بین کاربران جهانی باز نمایند. با این شرحات می توان پیش بینی کرد آینده فناوری شباهت کمتری به استانداردها و الگوهای سیلیکون ولی خواهد داشت تا براین اساس درسال های پیش رو تجربه متفاوتی از این عرصه داشته باشیم.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1574

به "استانداردسازی فناوری به دست چینی ها عوض می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استانداردسازی فناوری به دست چینی ها عوض می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید