تاثیر انتخاب رئیس جدید، اجرای مارکت ایمپکت و برداشتن دامنه نوسان بر روی بورس

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، پس از پذیرش استعفای حسن قالیباف اصل، شورای عالی بورس محمدعلی دهقان دهنوی را به عنوان رئیس جدید سازمان بورس انتخاب کرد. دهقان را می توان دوازدهمین سکاندار سازمان بورس دانست که دکترای علوم مالی از دانشگاه تربیت مدرس دارد و هم اکنون به عنوان معاون وزیر اقتصاد مشغول به کار است، حال باید دید که آیا حضور او در ساختمان سازمان بورس، می تواند بازار سهام را از شرایط برزخی فعلی نجات دهد.

تاثیر انتخاب رئیس جدید، اجرای مارکت ایمپکت و برداشتن دامنه نوسان بر روی بورس

به گزارش خبرنگاران، علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران درخصوص تصویب تغییر و اصلاح بهینه طرح مارکت ایمپکت گفت: طرح جداسازی بازار های معاملاتی در بورس تهران نهایی شد و به زودی با همکاری سایر ارکان بازار سرمایه بصورت یکپارچه اجرا می گردد. هدف این طرح جلوگیری از تاثیر رفتار معاملاتی سهامداران عظیم بر سهامداران خرد است. در این طرح حدنصاب تفکیک معاملات نهاد ها در دو بازار عادی و بلوکی بصورت ادواری بازبینی می گردد و طی بازه های زمانی معین، اثر بخشی این ساز و کار ارتقاء خواهد یافت.

مارکت ایمپکت به دنبال این است حد نصابی را برای هر نماد معین کند و بر اساس تاریخچه هر سهم، اجازه ندهد خریداران و فروشندگان بالاتر از حد نصاب معینی معامله نمایند. به عنوان مثال اگر حد نصاب سهام یک شرکت 15 میلیون سهم باشد هر شخصی بخواهد بالاتر از 15 میلیون سهم معامله کند باید در بازار بلوک یا بازار دارک معاملات را انجام دهد.

تاثیر انتخاب رئیس جدید سازمان بورس بر اوضاع بازار

حمید میرمعینی کارشناس بازار سهام در تبادل نظر با خبرنگاران با اشاره به انتخاب رئیس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: اصولا این چنین جابه جایی هایی زیاد نمی تواند در فرایند حرکتی بورس تاثیرگذار باشد، متاسفانه علیرغم قول هایی که در خصوص حمایت از بازار داده شد از سوی دولت، اما به این قول ها عمل نشد، در هر حال حاضر اعتماد سهام داران نسبت به بورس و سرمایه گذاری در بازار سهام از بین رفته و این باعث شده بازار طی این روز ها با التهاباتی روبرو باشد و تا به امروز این شرایط ادامه داشته است.

وی اضافه نمود: اما حال می توان گفت، که با آمدن رئیس جدید سازمان بورس شاید شاهد آن باشیم که سیاست های دولت در قبال بورس با هماهنگی اجرا گردد و این وعده هایی که داده شده به آن ها عمل گردد، حال باید دید که آیا چنین چیزی رخ خواهد داد. در حال حاضر مهم ترین نکته ای که رئیس جدید سازمان بورس باید به آن توجه کند، مسئله بازگشت اعتماد سهام داران خرد به بازار است، اگر این امر رخ دهد، بدون شک، شرایط بورس سروسامان خواهد گرفت، در غیر این صورت باز هم ممکن است فرایند فعلی ادامه پیدا کند.

میرمعینی با بیان اینکه اجرای مارکت ایمپکت تنها راهکاری مقطعی برای اصلاح شرایط موجود به شمار می رود، گفت: اما در میان مدت اجرای چنین طرح هایی نقدشوندگی بازار را که ویژگی اصلی بورس است را از بین می برد، از سوی دیگر شرایط سهام داران عمده حقیقی و حقوقی با به کارگیری مارکت ایمپکت معلوم نیست که چه خواهد شد و این مسئله نقدشوندگی بورس را مورد تهدید قرار می دهد، این در حالیست که سیل عرضه هایی که این چند وقت در بورس اتفاق افتاده، از سوی اشخاص حقیقی بوده است.

این کارشناس بازار سهام با تاکید بر اینکه مشکل فعلی بورس با برداشته شدن دامنه نوسان حل خواهد شد، بیان داشت: طی سالیان اخیر وجود دامنه نوسان باعث شده که یک نقص عظیم در بورس به وجود آید، این شرایط طی یک سال اخیر تشدید شده و بورس تحت تاثیر رفتار جمعی و توده وار قرار گرفته است.

بعضی از سهام داران تنها صف فروش و خرید را می شناسند

این فعال بورس خاطر نشان کرد: بعضی از سهام داران تنها صف فروش و خرید را می شناسند و تازمانی که سهم متعادل معامله می گردد، به آن نگاه نمی نمایند، اما زمانی که صف های خرید و فروش ایجاد می گردد، سریع در آن قرار می گیرند و این شرایط یکی از عظیمترین آفت هایی که گریبانگیر بورس شده و تا زمانی که دامنه نوسان نیز به این صورت فعلی باشد، امیدی به اصلاح آن نخواهد بود.

وی یادآور شد: در حال حاضر بسیاری از سهم ها از لحاظ قیمتی ارزنده هستند و این اصلاحی که انجام شد طی ماه های اخیر، بسیاری از نماد های بورسی را برای سرمایه گذاری از لحاظ قیمتی جذاب کرد، اما متاسفانه مسئله ای که وجود دارد این است که به دلیل رفتار توده واری که در بازار وجود دارد، افراد در صف های فروش قرار می گیرند و باعث می شوند که شرایط اصلاحی به صورت فرسایشی ادامه پیدا کند، بنابراین باید به سمتی حرکت کنیم به مرور دامنه نوسان برداشته گردد.

میرمعینی اضافه نمود: اگر این موضوع برای مسئولان و متولیان بازار سرمایه جا بیفتد که دیگر بورس از حالت تحلیل خارج شده و این هیجان و رفتار توده وار است که جهت بازار را معین می نماید، آن موقع است که راهی را در پیش خواهند گرفت که انتهای آن برداشته شدن دامنه نوسان به صورت تدریجی است، در گذشته بر اساس اصول ارزش گذاری و تحلیل نماد های حرکت می کردند و با تحلیل میزان سودآوری شرکت ها می توانستیم به ارزنده بودن سهم شرکت ها پی ببریم و فرایند حرکت نماد های در بازار نیز در بیشتر موارد بر اساس همین اصل بود.

وی ادامه داد: اگر دامنه نوسان برداشته گردد، آن موقع افراد مجبور خواهند شد، بفرایند آموزش ببینند برای کسب سود در بورس و احتیاج به مطالعه جدی پیدا می کردند، بر این اساس دیگر در هر قیمتی نه وارد سهمی می شدند و نه در هر قیمتی آن نماد را می فروشند، چرا که آن موقع همه چیز بر اساس تحلیل پیش خواهد رفت و در دیگر کمتر پیش خواهد آمد که برای سهمی صف خرید و با صف فروش تشکیل گردد، حال باید دید که آیا متولیان امر به این سمت حرکت خواهند کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1655

به "تاثیر انتخاب رئیس جدید، اجرای مارکت ایمپکت و برداشتن دامنه نوسان بر روی بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر انتخاب رئیس جدید، اجرای مارکت ایمپکت و برداشتن دامنه نوسان بر روی بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید