جمهوری چک 18 دیپلمات روس را اخراج می نماید

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، براساس گزارش رسانه های چک، به کارکنان سفارت روسیه در پراگ 48 ساعت فرصت داده شده است تا خاک این کشور را ترک نمایند.

جمهوری چک 18 دیپلمات روس را اخراج می نماید

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر کشور جمهوری چک شنبه گفت، 18 دیپلمات روس به ظن ارتباط با سرویس های ویژه روسیه از این کشور اخراج خواهند شد.

نخست وزیر جمهوری چک هم گفته است که علت این اقدام ظن دست داشتن افسران اطلاعات نظامی روسیه در انفجار کارخانه مهمات سازی سال 2014 در منطقه وربتیچ است. او گفت: این خسارت هنگفتی وارد کرد... اما فراتر از آن، دو تن از نیروهای ما کشته شدند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به این تصمیم گفت، پراگ کاملا از تبعات تصمیم خود برای اخراج 18 تن از کارکنان سفارت روسیه در جمهوری چک مطلع است. او به خبرنگاران گفت: پراگ کاملا مطلع است که این حیله ها چه عواقبی را به دنبال خواهند داشت.

در همین حال خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های چک گزارش داد که پلیس الکساندر پتروف و روسلان بوشیروف، دو مردی که از طرف انگلیس به مسموم کردن سرگئی اسکریپال، افسر اطلاعات نظامی سابق روسیه در سال 2018 مظنون هستند، در لیست افراد تحت تعقیب قرار داده است.

روابط میان روسیه و جمهوری چک سال گذشته تیره شد، به ویژه پس از آنکه یک مجله در ماه آوریل از کوشش ادعایی یک دیپلمات روس برای وارد کردن یک سم مرگبار به این کشور اطلاع داد تا از آن برای کشتن ادعایی سیاستمداران چک که در برچیدن مجسمه ای مربوط به یک قهرمان جنگ شوروی در پراگ نقش داشتند، استفاده کند. این تنش ها فورا به اخراج تلافی جویانه دیپلمات ها منجر شد.

در سال 2018 پراگ همچنین دیپلمات های روسیه را بر سر پرونده اسکریپال اخراج کرد. سرگئی اسکریپال و دخترش در مارس 2018 در انگلیس مسموم شدند. انگلیس معتقد است که روسیه در آنچه کوشش برای قتل توصیف می نماید، نقش داشته است؛ ادعایی که مسکو نمی پذیرد و به فقدان شواهدی که آن را گناهکار نشان دهد، اشاره دارد.

از سوی دیگر وزیر صنعت جمهوری چک شنبه به رویترز گفت که تنش امنیتی این کشور با روسیه می تواند بر تصمیم دعوت شدن یا نشدن روسیه به یک مناقصه ساخت واحد جدیدی در تاسیسات هسته ای دوکووانی تاثیر بگذارد. مساله دعوت از روسیه بین قانونگذاران چک موجب اختلاف شده است.

وزیر صنعت چک گفت: این تحولات ممکن است روی مناقصه دوکووانی تاثیر بگذارند. این خبر بسیار مهمی است و اگر تایید گردد قعطا تبعاتی خواهد داشت. من هوادار حضور حداکثری شرکت کنندگان در مناقصه هستم، از جمله از روسیه، تا رقابت تقویت گردد.

ارزش این مناقصه دست کم شش میلیارد یورو عنوان شده است و جزو سرمایه گذاری های کلان به شمار می رود. بجز روس اتم روسیه، گروه وستینگهاوس آمریکا، او د اف فرانسه و کی اچ ان پی کره جنوبی جزو هواداران حضور در این مناقصه ها هستند.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1784

به "جمهوری چک 18 دیپلمات روس را اخراج می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جمهوری چک 18 دیپلمات روس را اخراج می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید