دستاوردهای سفر روحانی به قزاقستان

به گزارش تور ترکیه ارزان، گسترش مناسبات تجاری، کشاورزی، حمل و نقل، انرژی و معدنی در کنار کوشش برای تسهیل تعاملات بانکی از جمله مهمترین مواردی است که در جریان سفر رئیس جمهور کشورمان به کشور قزاقستان درباره آنها توافق شد.

دستاوردهای سفر روحانی به قزاقستان

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه ویزای کانادا تضمینی هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

به گزارش تور ترکیه ارزان به نقل از شورای اطلاع رسانی دولت، رئیس جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب به وقت محلی پس از انجام برنامه های سفر رسمی به کشور ارمنستان به دعوت رسمی رئیس جمهوری قزاقستان وارد آستانه پایتخت این کشور شد.

در بخش دوم سفر دکتر حسن روحانی که با حضور تیم مالی و بخش خصوصی همراه بود، پنج سند همکاری در راستای توسعه و تقویت مناسبات و همکاری های دوجانبه به امضای مسئولان رسید.

موافقت نامه قرنطینه دامی، موافقت نامه همکاری در زمینه کشتیرانی در دریای خزر، یادداشت تفاهم تسهیل سفرهای گردشگری متقابل، یادداشت تفاهم میان بانک مرکزی ایران و بانک ملی قزاقستان برای حل وفصل تجارت دوجانبه و یادداشت تفاهم همکاری در زمینه کار و تأمین اجتماعی نتیجه مذاکرات میان مقامات بین ایران و قزاقستان بود.

محمود حجتی - وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کمیسیون مشترک مالی ایران و قراقستان - در تشریح جزییات این مذاکرات گفت: در جریان این سفر چندین توافقنامه در زمینه مسایل مربوط به گردشگری، کشاورزی و دامپروری، کشتی رانی، موضوعات مرتبط با ویزا بازرگانی و گردشگران دو کشور امضا شده و مذاکرات خوبی به انجام رسید.

عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به حل مسائل مربوط به صدور ویزا تجاری و بازرگانی بین دو کشور گفت: در خصوص ویزای تجار و بازرگانان هم در جلسات کمیسیون بحث های خوبی شکل گرفت و در دستور کار مذاکرات دو رئیس جمهور هم نهاده شد و خوشبختانه در این زمینه هم دستورات لازم صادر شد تا ظرف یک ماه آینده توافقات و تسهیلات لازم فراهم گردد.

وی اضافه نمود: رئیس جمهور قزاقستان در زمینه برطرف مسائل باقی مانده در راه تعاملات بانکی دو کشور دستورات مهمی صادر کرد تا این مسائل هم بزودی حل و فصل گردد.

رئیس کمیسیون مشترک مالی ایران و قزاقستان ادامه داد: در خصوص سرمایه گذاری در بخش کشاورزی زمینه های لازم فراهم شد و در مذاکرات برای 1.5 میلیون هکتار اراضی برای سرمایه گذاری بحث و گفتگو صورت پذیرفت و از این اراضی حدود 700 هزار هکتار با قراردادهای بلند مدت 45 ساله در اختیار نهاده شد. فرایند این سرمایه گذاری ایرانی در زمینه دامپروری، گلخانه ای و سایر زمینه ها ادامه خواهد داشت.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص مذاکرات حوزه انرژی تیم همراه رئیس دولت در قزاقستان گفت: موضوعات همکاری های نفتی هم نتایج خوبی داشت تا بتوان در خلیج فارس و دریای عمان امکانات و هماهنگی لازم برای تحویل نفت برای ورود به بازارهای جهانی در اختیار طرف قزاق قرار گیرد.

وی تاکید نمود: وزرای نفت دو کشور در این ارتباط اقدامات خوبی را انجام داده ومذاکرات مثبتی انجام شد.

حجتی در ادامه با اشاره به افزایش تعداد پروازهای دو کشور اظهار کرد: همچنین مقرر شد شرکت های هواپیمایی دو کشور اقدامات و برنامه ریزی های لازم را افزایش تعداد پروازهای میان دو ایران و قزاقستان انجام دهند.

وی اضافه نمود: کشور قزاقزستان دارای امکانات و زمینه های ارزشمندی در ارتباط با معادن است که می توان از این مهم نیز استفاده کرد و تا این کنون حدود 14 مجوز بهره برداری معدن در اختیار طرف ایرانی نهاده شده است که از جمله آنها معادن سیمان و سرمایه گذاری برای شیشه و ... است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 31 مرداد 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 912

به "دستاوردهای سفر روحانی به قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاوردهای سفر روحانی به قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید