قالیباف: دولت سریعا لایحه ساماندهی رمزارز ها را به مجلس ارایه کند

به گزارش تور ترکیه ارزان، رییس مجلس شورای اسلامی تاکید نمود که انتظار می رود هرچه سریع تر دولت لایحه ای برای نظام مند کردن فراوری و استخراج رمزارز ها برای خارج کردن چهار وزارتخانه از سردرگمی ارائه کند.

قالیباف: دولت سریعا لایحه ساماندهی رمزارز ها را به مجلس ارایه کند

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان آنالیز گزارش وزیر نیرو در مورد علل خاموشی های اخیر اعلام کرد: در ابتدا از کارگران و متخصصان و همه زحمت کشان در رده های پایین وزارتخانه تشکر می کنم و به همه آن ها خدا قوت گفته و اگر نکته و نقدی در این جلسه مطرح می شود به حوزه برنامه ریزی و مسئولیت ها که به عهده ما و وزارتخانه است باز می شود وگرنه تمام کارگران با تمام جان خود در حال کوشش هستند.

وی ادامه داد: اگر سرمایه گذاری در حوزه انرژی براساس برنامه ششم توسعه به موقع انجام نگرفته است امروز مدیریت و مسئولیت را چه ما در مجلس شورای اسلامی و چه وزیر در وزارتخانه برعهده دارد و باید با مسائل موجود مسائل را پیش ببریم.

رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجلس یازدهم کاری را برای وزارت نیرو در حوزه سرمایه گذاری انجام داد که در بودجه 40 سال گذشته بی سابقه است، توضیح داد: این امر نشان می دهد که مجلس نسبت به این موضوع توجه دارد. ما می دانیم که تصمیم سال جاری در ظرف یک ماه اثرگذار نخواهد بود، اما ما انتظار داریم که با جدیت دنبال شود. اکنون ما در رکود مالی قرار داریم و بخش قابل توجهی از صنایع ما نیمه تعطیل هستند. قطعا اگر این صنایع بخواهد فعالیت خود را شروع کند اولین احتیاج آن ها انرژی است.

قالیباف در ادامه تاکید نمود: از سوی دیگر نکته ای که وجود دارد ما شاهد سردرگمی در حوزه مدیریتی بین وزارتخانه ها هستیم. به اسم مثال در اقلام اساسی در بین وزارت کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت سردرگمی وجود دارد که اکنون این مسائل به وجود آمده است. در بحث رمزارز ها هم سردرگمی چند جانبه وجود دارد. بحث فراوری رمزارز به وزارت صنعت، معدن و تجارت باز می شود.

وی در ادامه گفت: بحث تبادل آن اگر ارز محسوب شود به بانک مرکزی و اگر دارایی دیجیتال محسوب شود به وزارت اقتصاد باز می شود و بحث تامین انرژی آن هم به وزارت نیرو باز می شود. سوال ما از دولت این است چرا برای جایی که 2000 مگاوات مصرف برق دارد و حجم بالای دارایی ارزی و یا دارایی دیجیتالی در آن رقم می خورد دولت لایحه ای به مجلس شورای اسلامی نمی دهد تا این بخش که چهار وزارتخانه را درگیر می نماید سامان بگیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در موضوعات مهم این چنینی باید لایحه دولت ارائه شود و متاسفانه دولت در ارائه لایحه کوتاهی می نماید. این موضوع متوجه دولت است. دولت یازدهم نسبت به دولت قبل که صدور مجوز های موسسات اعتباری را به وزارت تعاون سپرده بود انتقاد کرد که در نهایت سردرگمی که در آن دوره وجود داشت منجر به 36 هزار میلیارد تومان خسارت به بیت المال شد. امروز هم در حوزه رمزارز ها ما با سردرگمی روبرو هستیم.

قالیباف در ادامه با اشاره به ضرورت ارائه لایحه از سوی دولت برای نظام مندی استخراج رمزارز ها تاکید نمود: ما در مجلس شورای اسلامی طرح آماده ای داریم، اما فکر می کنیم که دولت باید برای موضوع بسیار مهمی لایحه ارائه دهد یا حداقل در آنالیز طرح اظهارنظر کند. انتظار می رود دولت ورود جدی به این حوزه داشته باشد. از سوی دیگر امروز هم بخش خصوصی که فراوری برق می نماید به موقع پول خود را دریافت نمی نماید. چگونه ما از کسانی که پول شان را نمی دهیم توقع داریم به فراوری ادامه دهند.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی برای حل این موضوع اعتبارات خوبی اختصاص داده است که باید به آن توجه شود، اما در خاتمه باید بگویم که توقع ما از شما که می دانستید 3000 مگاوات کمبود برق داریم این نبود که حداقل برای سه هفته هم غافلگیر شویم و برق خانه ها، صنایع و بخش اداری را بدون اطلاع قبلی قطع کنید. این یک سوء مدیریت واضح است. انتظار می رود دولت در اسرع وقت لایحه ای برای ساماندهی رمزارز ها ارائه کند.

منبع: فرارو
انتشار: 13 مرداد 1400 بروزرسانی: 13 مرداد 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1922

به "قالیباف: دولت سریعا لایحه ساماندهی رمزارز ها را به مجلس ارایه کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: دولت سریعا لایحه ساماندهی رمزارز ها را به مجلس ارایه کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید