نگرانی عمیق جامعه بیوتکنولوژی از بازداشت دانشمند ایرانی در آمریکا

به گزارش تور ترکیه ارزان، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه بیوتکنولوژی کشاورزی، اعضای حاضر در سومین همایش بین المللی و یازدهمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران که 10 تا 12 شهریورماه در سالن همایش های رازی با حضور بیش از 1200 نفر از متخصصان دانشمندانی از سایر کشورهای دنیا در حوزه بیوتکنولوژی برگزار گردید، در قطعنامه ای، بازداشت غیرمنصفانه دکتر مسعود سلیمانی توسط امریکا را محکوم کردند.

نگرانی عمیق جامعه بیوتکنولوژی از بازداشت دانشمند ایرانی در آمریکا

متن این قطعنامه به توضیح زیر است:

1. جامعه دانشمندان، متخصصان، دانشجویان و اعضای انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در کنار سایر انجمن های علمی انجمن ژنتیک ایران و انجمن ایمنی زیستی، ضمن اعتراض به تحریم های ظالمانه ای که آثار زیانبار آن علاوه بر رفاه عمومی هموطنانمان، تاثیر مخربی بر تحقیقات و ارتباطات علمی گذاشته است، نگرانی عمیق خود را از بازداشت غیرمنصفانه و دور از شان دانشمند ارزشمند و چهره تاثیرگذار بیوتکنولوژی کشور در سال 1398، دکتر مسعود سلیمانی، محقق شاخص بین المللی در تحقیقات سلول های بنیادی، سلول درمانی و مهندسی بافت و از دانشمندان و نخبگان علمی یک درصد برتر دنیا اعلام می نمایند.

شرکت نمایندگان در همایش، ادامه بازداشت این محقق هموطن که همیشه در جهت کاهش دردهای هموطنان و سایر مردم دنیا کوشش نموده است را مصداق شاخص دخالت امور سیاسی در امور علمی و بی احترامی سیاستمداران به دانشمندان دانسته و به طور جدی از مجامع بین المللی و حقوق بشری به خصوص سازمان ملل متحد خواستار پیگیری آزادی سریع این محقق ارزشمند و جبران لطمات روحی وارد شده به وی و خانواده شان، جامعه علمی کشور و سایر دانشمندان دنیا است.

2. شرکت نمایندگان در این همایش، بهره برداری مردم از دستاوردهای تحقیقات بیوتکنولوژی کشور در حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، که با هزینه خود مردم به دست آمده است را خواستار شده و امیدوارند روند قانونی اعطای مجوز به محصولات حاصل از تحقیقات بیوتکنولوژی در داخل کشور خصوصاً مجوز رهاسازی محصولات تراریخته و ویراسته (ویرایش شده ژنتیکی) تسریع شده و موانع موجود برطرف گردد.

همچنین از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان های مرتبط درخواست می گردد از شرکت های دانش بنیان و فعال حوزه زیست فناوری خصوصاً در حوزه خوراک دام و طیور و شیلات حمایت نمایند.

3. شرکت نمایندگان در همایش ضمن حمایت از صنعت غرورآفرین بیوتکنولوژی دارویی، خواستار عدم تخصیص ارز حمایتی برای واردات داروهایی هستند که مشابه داخلی دارند و حمایت همه جانبه از این صنعت که بخش قابل توجهی از صادرات دارویی کشور را شامل می گردد، را از مسئولان خواستارند.

4. شرکت نمایندگان همایش از مسئولان محیط زیست کشور خصوصاً حوزه محیط زیست انسانی و دریایی تقاضا دارند که از دستاوردهای ارزنده بیوتکنولوژی برای برطرف آلودگی های محیط زیست استفاده نموده و از ظرفیت های متخصصان کشور در این حوزه بهره برداری نمایند.

5. شرکت نمایندگان در همایش، ضمن قدردانی از فعالیت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از ستاد توسعه بیوتکنولوژی کشور درخواست دارند که از شرکت های دانش بنیان حمایت فعال نموده و در برطرف موانع و مسائل این شرکت ها خصوصاً دریافت مجوزهای لازم برای فراوری و ورود به بازار، فعال تر عمل کند.

همچنین از این ستاد تقاضا داریم که فعالیت های خود را مشخصاً در حوزه زیست فناوری متمرکز نموده و از فعالیت در حوزه های غیر مرتبط یا با اولویت کمتر خودداری کند. شرکت نمایندگان در همایش همچنین درخواست دارند که ارزیابی شرکت های دانش بنیان و محصولات آنها با استفاده از متخصصان دلسوز و مطلع و با دیدگاه حمایتی صورت گیرد.

6. غفلت مسئولان حوزه توسعه بیوتکنولوژی از توسعه پژوهش و بازسازی زیرساخت های تحقیقاتی مراکز علمی و پژوهشی به بهانه حمایت از فراوری، می تواند باعث گسسته شدن زنجیره فراوری و خالی شدن پشتوانه تحقیق و توسعه در حوزه بیوتکنولوژی گردد. در این زمینه تخصیص اعتبارات لازم برای بهسازی تجهیزات و حمایت از تحقیقات کاربردی با اولویت ملی توصیه می گردد.

به گزارش خبرنگاران، مسعود سلیمانی پژوهشگر فرهیخته ایرانی از اسفند سال گذشته در بازداشت دولت ایالت متحده آمریکا به سر می برد.

دوره یازدهم جایزه زنده یاد کاظمی آشتیانی به عنوان جایزه چهره تأثیرگذار زیست فناوری و در مراسم اختتامیه همایش بیوتکنولوژی، به دلیل پژوهش در حوزه هماتولوژی و تحقیق در موضوعات خون و فرآورده ها و مشتقات خونی به دکتر سلیمانی اهدا شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 574

به "نگرانی عمیق جامعه بیوتکنولوژی از بازداشت دانشمند ایرانی در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی عمیق جامعه بیوتکنولوژی از بازداشت دانشمند ایرانی در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید