وقوع 90 درصد مسمومیت ها در خانه

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، تهران (پانا) - با توجه به همه گیری بیماری کووید-19 در کشور، اهمیت شستشو و ضدعفونی محیط زندگی و محل کار دوچندان شده است به طوری که با ضدعفونی سطوح و دست ها، رعایت بهداشت، ماندن در منزل و حفظ فاصله فیزیکی با دیگر افراد، می توان یاری بزرگی به حفظ سلامت خود و خانواده انجام داد.

وقوع 90 درصد مسمومیت ها در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش سازمان غذا و دارو، با توجه به اینکه استفاده نابه جا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک نماینده شیمیایی می تواند خطرات جبران ناپذیری را ایجاد کند، با رعایت بعضی نکات که در ذیل به آنها اشاره شده است می توانید سلامت خود را تضمین کنید.

همواره هنگام استفاده از فرآورده های شیمیایی و شوینده در نور کافی برچسب روی بسته بندی را مطالعه نموده سپس مصرف کنید، استفاده از داروها و مواد شیمیایی در تاریکی می توانند خطرناک باشد.

در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک نماینده، پنجره ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات مانند وایتکس(مواد با پایه هیپوکلریت سدیم) بخارات سمی ایجاد می نمایند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می زند.

در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک نماینده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و درصورت امکان، ماسک بهره ببرید.

از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفید نماینده، لک بر و الکل جداً خودداری کنید؛ بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه نماینده هستند.

بسیاری از داروها و محصولات نظافت خانگی مانند جوهر نمک، مواد شوینده و لک بر، لاک پاک کن، سموم حشره کش و جونده کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم و یا در صورت تنفس، بسیار سمی باشند.

همواره پس از استفاده از مواد شیمیایی سریعاً درب آن را ببندید و دقت کنید که هیچ ظرف دربسته ای از دسترسی بچه ها در امان نیست.

در صورتیکه نزدیکان شما ماده ای غیر خوراکی و سمی را بلعید و یا بخارات آن را استنشاق کرد، با مرکز اورژانس 115و یا مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم 190 تماس بگیرید.

محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همواره در ظرف اصلی آن نگهداری کنید؛ هیچگاه این فرآورده ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید این اقدام سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط بچه ها و مسمومیت شدید آنها خواهد شد.

داروها، محصولات شوینده و فرآورده های آرایشی- بهداشتی را دور از دسترس بچه ها و در ارتفاع بالا و در کمد مجهز به قفل نگهداری کنید.

قبل از دور انداختن ظروف حاوی مواد شیمیایی و شوینده داخل ظرف زباله، آن را آبکشی کنید.

از قرار دادن ظروف حاوی مواد شیمیایی در کنار مواد غذایی و همچنین شعله آتش خودداری کنید، الکل و بسیاری از ترکیبات ضدعفونی نماینده قابلیت اشتعال دارند.

از قرار دادن مواد شوینده، ضدعفونی نماینده و الکل در کمدهای زیر ظرف شویی اجتناب کنید. خطر مسمومیت در بچه ها نوپا و کنجکاو از این طریق بسیار بالا است.

از نگهداری محصولات خطرناک مثل الکل، ضدیخ، شیشه پاک کن، بنزین، نفت، سموم علف کش، سموم حشره کش و کودهای باغبانی، ترکیبات لوله بازکن، جرم گیر و لکه بر در کمدهای بدون قفل در پارکینگ و حیاط منزل اجتناب کنید.

نزدیک به 90 درصد از مسمومیت ها در منازل رخ می دهند، خانه خود را نسبت به بروز مسمومیت ایمن کنید.

در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک نماینده پنجره ها را بازکنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد.

هنگام استفاده از مواد سفیدنماینده و یا جرم بر در سرویس های بهداشتی، درب و پنجره را باز گذاشته و هواکش را روشن کنید.

پس از مصرف مواد شوینده، سفیدنماینده، جرم بر و لوله بازکن در محیط های دربسته و کوچک مانند دستشویی و حمام به هیچ عنوان در این مکان ها توقف نکنید چراکه گازهای تولیدشده در فضای کوچک، خفه نماینده و سمی است.

در صورت تماس پوست و یا چشم با مواد شوینده و ضدعفونی نماینده، مواد اسیدی و یا قلیایی، پوست و چشم را با مقادیر فراوان آب شستشو داده و مصدوم را به مرکز درمانی منتقل کنید.

در صورت تماس پوست و یا چشم با مواد اسیدی و یا قلیایی هرگز از مواد قلیایی و یا اسیدی جهت خنثی سازی استفاده نکنید.

در صورت بلع مواد با خاصیت خورندگی مانند اسیدها و قلیاها، هرگز بیمار را وادار به استفراغ نکنید، این کار می تواند سبب وخیم شدن وضع بیمار گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1697

به "وقوع 90 درصد مسمومیت ها در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقوع 90 درصد مسمومیت ها در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید