پروژه شگفت انگیز نجات زمین با بی ارزش ترین اجزای ماه!

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، ایده نو دانشمندان برای محدود کردن تغییرات آب و هوایی ساخت سپری از غبار ماه در فضا بین زمین و خورشید است.

پروژه شگفت انگیز نجات زمین با بی ارزش ترین اجزای ماه!

غزال زیاری- دانشمندان دائما مشغول حال آنالیز راه چاره هایی برای محدود کردن تغییرات آب و هوایی به عنوان یکی از بزرگ ترین چالش های بشریت هستند و در این راستا راه چارههای مختلفی را آزمایش نموده اند.

اما حالا این بار به راه چاره تازه ای دست یافته اند که عبارت است از استفاده از بعضی ذرات کوچک غبار.

ایده دانشمندان این است که با استخراج و جمع آوری گرد و غبار از سطح ماه و قرار دادن آن در فضای بین زمین و خورشید، ابرهای گرد و غبار ایجاد نمایند تا این ابرها چند روز قبل از آنکه بادهای خورشیدی و فشار تشعشع ها آنها را پراکنده کند، برروی سطح زمین سایه بیفنمایند.

آنها بر این باورند که این سپر گرد و غبار می تواند در عرض یک سال، نور خورشید که به زمین می رسد را تا 1.8 درصد (معادل شش روز آفتاب در طول سال) کاهش دهد که این عدد قابل قبولی برای کاهش سرعت افزایش دمای کره زمین به شمار میرود. برای ایجاد چنین سایه ای، هر ساله به بیش از 10 میلیارد کیلوگرم غبار احتیاج است که این عدد صد برابر بیشتر از جرمی است که انسان ها تا به امروز به فضا فرستاده اند.

هدف از انجام این کار چیست؟

دانشمندان در پی آن هستند تا با آنالیز طرح های فرضی در راستای محدود کردن تابش خورشید که گاهی مهندسی زمین نامیده می گردد، با گرمایش زمین که در اثر انتشار گازهای گلخانه ای ایجاد می گردد، تا حدودی مقابله نموده و در نتیجه آن، پیامدهای فاجعه باری مثل شرایط آب و هوایی سخت و بحران آب را کاهش دهند.

البته آنها بر این باور هستند که که این راه چاره های مهندسی نباید کوشش ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای که باعث گرمایش زمین می گردد را مختل کند.

راه چاره پیشین: هل دادن سیارک

اخترشناسان مدتهاست در کوشش هستند که تابش نور خورشید را بلوکه نمایند. البته چنین راه چارهی، پیشنهاد تازه ای نیست و ایده ستاره شناسان در سال 2012 این بود که بزرگ ترین سیارک نزدیک به زمین یعنی 1036 Ganymed که 35 کیلومتر عرض دارد را به فضای بین خورشید و زمین هل دهند تا هم ابری از غباری ایجاد نموده و هم آن را با گرانش در جای خود نگه دارند.

البته راه چارههای دیگری نیز از جمله اسپری ذرات معلق در هوا به داخل استراتوسفر یا تزریق نمک دریا به ابرهای فراز اقیانوس ها برای شفاف تر کردن آنها نیز مورد ارزیابی قرار گرفته بودند.

راه چاره نو: استفاده از غبار

سه اخترستاره شناس حالا به راه چاره نوی برای مبارزه با بحران آب و هوایی زمین دست یافته اند؛ کندن سطح ماه و ایجاد غبار و پرتاب آن به فضای بین زمین و خورشید!

بنجامین بروملی، سمیر خان و اسکات کنیون دریافته اند که غبار سطح ماه می تواند حجم کافی برای پراکنده کردن نور خورشید و ایجاد حفاظی برای کره زمین در مقابل تابش نور خورشید ایجاد کند که این روشی ساده تر، مقرون به صرفه تر و موثرتر از روش های پیشین خواهد بود.

دانشمندان بعلاوه ابعاد، شکل و ترکیب ذرات مختلف موجود در سطح ماه، از غبار زغال گرفته تا شیشه متخلخل، نمک دریا و گرد و غبار ماه را مورد ارزیابی قرار دادند و تاثیرگذاری پرتاب غبار از یک سکو در فضا و از سطح ماه را با هم مقایسه کردند.

اخترشناسان دریافته اند که گرد و غبار سطح ماه به مقدار ای هست که بتواند اشعه خورشید را مهار کند و پرتاب 11 میلیون تن غبار ماه در فضا می تواند حفاظی خورشیدی برای خنک کردن زمین ایجاد کند.

این راه چاره نوترین راه چاره برای بلوکه کردن تابش خورشید برای خنک کردن سطح کره زمین است.

پرتاب غبار از ماه، به صرفه تر از زمین

دانشمندان معتقدند که پرتاب غبار از سطح ماه، به جای زمین، راه چاره مقرون به صرفه قیمت تری خواهد بود؛ چون پرتاب غبار از سطح ماه به نسبت زمین به انرژی کمتری احتیاج خواهد داشت؛ چرا که جاذبه ماه، یک ششم جاذبه کره زمین است.

خطری زمین را تهدید نمی کند

طبق گفته بروملی بعضی از تکنولوژی ها برای ایجاد سپر غبار در حال حاضر وجود دارند؛ مثل تکنولوژی استخراج غبار و پراکنده کردن آن. بروملی دراین باره گفته:وقتی غبار پخش گردد، تنها اثر آن، ایجاد سایه روی کره زمین است و این غبارها با سیاره ما تعاملی نخواهند داشت.

یعنی سپر غبار، برخلاف دیگر استراتژی هایی که برای مهار تابش خورشید مطرح شده بودند، تاثیر بلندمدتی بر جو زمین نخواهد داشت. هرچند که سپر غباری ایجاد شده، بعد از مدتی پراکنده شده و در نتیجه دانشمندان مجبورند دائما به پرتاب غبار ادامه دهند تا بتوانند قدرت این سپر را حفظ نمایند.

مخالفان طرح نو

در این میان بسیاری از متخصصان آب و هوا بر این باورند که مهندسی زمین، باید به عنوان آخرین گزینه مدنظر قرار گیرد. چرا که ممکن است عواقب ناخودآگاه و غیرعمدی داشته باشد که دانشمندان هنوز به آن وقفه ندارند. سال گذشته صدها دانشمند نامه سرگشاده ای را به امضا رسانده و در آن از دولت مردان جهان خواستند تا سوگند یاد نمایند که از سیستم مهندسی زمین برای مهار نور خورشید بهره نخواهند برد.

مایکل مان، محقق آب و هوا در دانشگاه پنسیلوانیا دراین باره گفته: درست است که کاهش اندازه تابش نور خورشید، می تواند باعث خنک تر شدن زمین گردد ولی این نقش به مراتب متفاوتی در سیستم آب و هوایی نسبت به دی اکسید کربن ایفا خواهد نمود. کوشش ها برای خنثی کردن گرمای ناشی از دی اکسید کربن، با کاهش نور خورشید، می تواند شرایط آب و هوایی به مراتب متفاوتی را به همراه داشته باشد که شاید متفاوت با تمامی شرایط آب و هوایی ای که تا به امروز در تاریخ کره زمین دیده شده، از آب در بیاید؛ مثلا شاهد تغییرات گسترده ای در چرخش جوی و الگوهای بارندگی و حتی تشدید احتمال خشکسالی بشویم.

منابع: Insider , Space

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 اسفند 1401 بروزرسانی: 14 اسفند 1401 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2399

به "پروژه شگفت انگیز نجات زمین با بی ارزش ترین اجزای ماه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروژه شگفت انگیز نجات زمین با بی ارزش ترین اجزای ماه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید