پیغام تند اتحادیه اروپا به انگلیس درباره برگزیت

به گزارش تور ترکیه ارزان، ایرنا نوشت: همزمان با نزدیک شدن به انتها دوره گذار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، سران 27 کشور عضو اتحادیه روز پنجشنبه با صدور بیانیه ای از دولت لندن خواستند تا گام های ضروری و لازم را برای خروج از بن بست در مذاکرات و سرعت بخشیدن در راستای دست یابی به توافق تجاری بردارد.

پیغام تند اتحادیه اروپا به انگلیس درباره برگزیت

با ما سفر کنید و با تورهای بهاری اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در این بیانیه که در نخستین ساعات از اولین روز برگزاری نشست سران اروپا در بروکسل منتشر شد همچنین به اعضا توصیه شده تا مقدمات لازم را برای احتمال خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا مد نظر قرار دهند.

میشل بارنیه نماینده شورای اروپا در امور برگزیت امروز با ایراد سخنانی در نشست خبری گفت: ما آماده ایم که با انگلیس به یک توافق عادلانه برسیم. موضع ما از روز اول معین بود؛ اگر انگلیس خواستار دسترسی به بازار داخلی اتحادیه اروپاست باید شرایط برابر را رعایت کند.

وی با اشاره به اختلاف نظرهای باقی مانده میان دو طرف، برای سرعت بخشیدن به فرایند مذاکرات از هفته آینده اعلام آمادگی کرد و اضافه نمود: امیدوارم در هفته های پیش رو، دوره انتهای گفت وگوها را با موفقیت پشت سر بگذاریم.

از سویی ضرب الاجل معین شده از سوی نخست وزیر انگلیس در مورد دستیابی به توافق تجاری با اتحادیه اروپا برای دوره پسابرگزیت امروز به انتها می رسد. بوریس جانسون نسبت به فرایند کند مذاکرات برگزیت دلسرد است و می گوید که در دو هفته گذشته پیشرفتی در راستای دستیابی به توافق نهایی حاصل نشده است.

وی دیروز در گفت وگوی تلفنی با اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا و شارل میشل رئیس شورای اروپا اشتیاق خود را برای شنیدن نتایج نشست دو روزه سران اروپا نشان داد و خاطرنشان کرد که انگلیس بعد از آن درباره گام های بعدی تصمیم گیری خواهد نمود.

رئیس شورای اروپا سپس در پیغام کوتاه توئیتری خود خاطرنشان کرد: ما با جانسون صحبت نموده ایم. در آستانه نشست شورای اروپایی مجددا بر دستیابی به پیشرفت هایی در میز مذاکرات تاکید داریم.

فون در لاین هم در پیغام جداگانه ای تاکید نمود که اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافقی با انگلیس البته نه به هر قیمتی کار می نماید.

با این وجود در اتحادیه اروپا این نگاه رایج است که دولت لندن میخواهد تا پس از اجرای برگزیت و بدون رعایت مقررات داخلی این حوزه از امتیاز ویژه اعضا، بهره برداری کند.

نخست وزیر هلند در حاشیه نشست امروز به خبرنگاران گفت که اختلاف های متعددی با انگلیس باقی مانده و پیشرفتی که باید، در این زمینه صورت نگرفته است. وی توضیح داد: وقت آن رسیده که انگلیس اراده خود را برای رسیدن به توافق نشان دهد.

این درحالیست که بوریس جانسون اواخر شهریور ماه گذشته با تصویب لایحه ای در مجلس این کشور در مورد نادیده دریافت بخش های کلیدی از موافقت نامه برگزیت که سال گذشته با اتحادیه اروپا توافق شد، پیغام تندی را به طرف اروپایی ارسال کرد که با اعتراض های شدیدی روبرو شد.

اتحادیه اروپا اقدام لندن را نقض قوانین بین المللی خواند و دو هفته پیش اخطار رسمی ارسال کرد.

به هر روی، دوره گذار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا کمتر از سه ماه دیگر انتها می رسد و دو طرف مایل هستند تا پیش از اتمام این دوره در مورد آینده همکاری های تجاری توافق نمایند. در غیر این صورت آینده روابط دو طرف به شیوه توافق تجارت آزاد پیگیری خواهد شد که بر اساس پیش بینی کارشناسان، ضربه سنگینی را به اقتصاد انگلیس وارد می نماید.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1461

به "پیغام تند اتحادیه اروپا به انگلیس درباره برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیغام تند اتحادیه اروپا به انگلیس درباره برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید