طراحی سایت: کاوشگر اینسایت ناسا پس از خاتمه طوفان مریخی به شرایط عادی بازگشت

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، کاوشگر مریخ اینسایت ناسا اثرات طوفان گردوغبار اخیر را زدوده است و این موضوع احتمالا به فضاپیما امکان می دهد تا چند ماه دیگر به جمع آوری اطلاعات علمی ادامه دهد.

طراحی سایت: کاوشگر اینسایت ناسا پس از خاتمه طوفان مریخی به شرایط عادی بازگشت

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی سایت از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا توسعه وبسایت های حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

سطح نشین اینسایت (InSight) 7 ژانویه (17 دی) وارد حالت ایمن (Safe Mode) محافظتی شد و پس از یک طوفان گردوغبار بزرگ که مانع از جذب نور کافی به پنل های خورشیدی کاوشگر برای تأمین انرژی شد، ابزارهای خود را به طور موقت خاموش کرد. این فضاپیما 19 ژانویه (29 دی) از حالت ایمن خارج شد و همه چیز اکنون به حالت عادی بازگشته است.

اینسایت در حالی از خواب موقت برمی خیزد که بالگرد نبوغ (Ingenuity) هم چندی پیش پس از گذر از طوفان نوزدهمین پرواز خود را انجام داد. مقامات ناسا در به روزرسانی سه شنبه 15 فوریه (26 بهمن) نوشتند: چند هفته پس از انتها طوفان گردوغبار در مریخ، پنل های خورشیدی سطح نشین اینسایت ناسا تقریبا به میزان پیش از طوفان نیرو فراوری می نمایند.

هرچند این احتمالا فقط یک فرصت موقت است، زیرا اینسایت در طولانی مدت توان خود را در نبرد با گردوغبار از دست می دهد. در واقع سطح انرژی به دست آمده اکنون باید به فرودگر امکان دهد تا تابستان به کار علمی خود ادامه دهد. پیش از رفتن به حالت ایمن، کاوشگر به یک کشف هیجان انگیز زیر سطح مریخ دست یافته بود.

اینسایت که نام آن کوتاه شده عبارت کاوش های درونی با استفاده از آنالیز های لرزه ای، زمین شناختی و انتقال گرما (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy, and Heat Transport) است، در نوامبر 2018 (آذر 1397) در نزدیکی استوای مریخ فرود آمد تا به دانشمندان یاری کند ساختار و ترکیب داخلی سیاره سرخ را درک نمایند. فرودگر این کار را عمدتا با شناسایی و معین کردن مریخ لرزه ها انجام داده است.

اعضای تیم مأموریت بعلاوه از ابزار ارتباطی اینسایت برای ردیابی دقیق انحراف محور چرخش مریخ استفاده می نمایند که اطلاعاتی درباره هسته سیاره به دست می دهد. اینسایت یک کاوشگر گرمای حفاری هم حمل می نماید اما این حفار کوچک نتوانست به میزان کافی در مریخ عمیق گردد تا داده های جریان گرمای مورد نظر را ثبت کند و بدین ترتب مأموریت آن انتها یافت.

مأموریت اولیه اینسایت یک سال مریخ طول کشید که حدود 687 روز زمینی است. فرودگر در حال حاضر در طول یک مأموریت طولانی، که تا انتها سال 2022 پشتیبانی می گردد، فعالیت می نماید. اعضای تیم اینسایت کوشش خواهند کرد تا کاوشگر را از خط انتها عبور دهند، اگرچه این موفقیت چندان تضمین شده نیست.

در به روزرسانی تیم مأموریت آمده است: با تکمیل همه اعداف علمی مأموریت اولیه، اکنون هدف این است که فضاپیما بتواند تا انتها مأموریت طولانی اش در دسامبر فعالیت کند. یک گردباد گذرا که گردوغبار را می زداید یا یک طوفان گردوغبار تازه که تجمع گردوغبار را افزایش می دهد، می توانند برنامه زمانی را تغییر دهند.

عکس ها: گردوغبار نشسته بر روی سطوح کاوشگر اینسایت ناسا در 13 فوریه 2022 (24 بهمن 1400)

Credit: NASA/JPL-Caltech

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 2192

به "طراحی سایت: کاوشگر اینسایت ناسا پس از خاتمه طوفان مریخی به شرایط عادی بازگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی سایت: کاوشگر اینسایت ناسا پس از خاتمه طوفان مریخی به شرایط عادی بازگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید