آب رهاسازی شده برای هورالعظیم مطلوب نیست

به گزارش تور ترکیه ارزان، در پی به وجود آمدن تنش آبی درتالاب هورالعظیم و مرگ ماهیان که به رهاسازی آب سد کرخه انجامید، یک کارشناس آب ضمن ابراز خرسندی از جاری شدن دوباره آب در تالاب اظهارکرد: آب رهاسازی شده ویژگی های آب مطلوب برای تالاب ها را ندارد و در شرایطی که لاشه های زیادی از آبزیان در این منطقه وجود دارد لازم است به شرایط رهاسازی آب هم توجه کرد.

آب رهاسازی شده برای هورالعظیم مطلوب نیست

به گزارش خبرنگاران در روزهای اخیر انتشار تصاویری از ماهیان تلف شده و گاومیش های تشنه تالاب هورالعظیم در فضای مجازی موجب بروز واکنش هایی از سوی مردم و مسوولان شده است که از جمله آن ها می توان به رهاسازی 100 میلیمتر در ثانیه آب از سد کرخه به سمت پایین دست اشاره کرد البته به گفته قنام تقی زاده خامسی - معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا - بخشی از آنچه که این روزها در تالاب مشاهده می شود و با نام مرگ و میر ماهیان منتشر شده به علت عدم تامین حقابه رودخانه دجله است.

حسین رفیع در گفت و گو با خبرنگاران اضافه کرد: بیشتر تالاب های ایران در آخرین نقطه حوضه آبریز قرار دارند و به همین علت وقتی در بالادست اتفاقات مختلفی در جریان آب وجود می آوریم، در انتهای ترین نقطه که تالاب است، تاثیرات آن را می بینیم. در واقع ساخت سد، اجرای پروژه های انتقال آب، برداشت های بی رویه آب در جهت منتهی به تالاب، نوع کشت نامناسب در طول جهت جریان آبی حوضه آبریز بر شرایط تالاب تاثیر می گذارد.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار بر شرایط تالاب ها سدها هستند که تلاش می شود از طریق ساخت سد آب کنترل و استحصال شود، تاکید کرد: وقتی سهم تالاب ها و یا محیط زیست برای وزارت نیرو در اولویت آخر قرار گرفته است، حق آبه تالاب ها داده نمی شود. معمولا گفته می شود که تخصیص آب برای شرب در درجه اول و حق آبه محیط زیست در درجه دوم اهمیت است اما در عمل این اتفاق نمی افتد و در بعضی استان ها بعد از شرب، صنعت اولویت دوم و در بعضی دیگر کشاورزی در اولویت دوم قرار گرفته است به گونه ای که اگر آبی باقی بماند، بخشی از آن را به نام حق آبه به تالاب ها اختصاص می دهند که معمولا به طور کامل حق آبه هم تخصیص نمی یابد.

این کارشناس آب اضافه کرد: آب ته نشین شده پشت سدها برای تالاب ها مناسب نیست چراکه جریان های سیلابی و جریان هایی که به همراه خود املاح را به تالاب وارد می کنند علاوه بر اینکه آب تالاب را تامین می کنند مواد مغذی وارد تالاب می کنند ولی وقتی آب پشت سدها را رها می کنیم اگر در بهترین حالت به تالاب هم برسد ارزش غذایی لازم را ندارد ولی همین آب هم به طور کامل تخصیص داده نمی شود به ویژه در سال هایی مثل امسال که بارش کاهش پیدا کرده است.

وی درباره رهاسازی آب سد کرخه برای تامین آب تالاب هورالعظیم در پی مرگ ماهیان این تالاب گفت: این گونه رهاسازی آب نمی تواند ویژگی آب مطلوب برای تالاب ها را داشته باشد ولی از هیچی بهتر است. با توجه به حجم بالای تلفات آبزیان در هورالعظیم، این پرسش مطرح می شود که لاشه های آبزیان چه مخاطراتی را برای محیط زیست منطقه ایجاد می کند؟ طرح چنین پرسش هایی به ما یادآوری می کند بستن و رها کردن آب برای تالاب باید با مدیریت خاص همراه باشد تا موجب ایجاد چالش های مضاعف نشود.

رفیع در پایان به تبعات دیگر خشک شدن تالاب ها برای محیط زیست اشاره و شرح داد: با خشک شدن تالاب ها کانون و بستر گرد و غبار ایجاد می شود که آسیب های زیادی به حاصلخیری زمین ها و هوای شهرها می زند، تاثیر منفی بر زندگی انسان ها می گذارد و صنایع را هم با مشکلاتی روبرو می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1914

به "آب رهاسازی شده برای هورالعظیم مطلوب نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب رهاسازی شده برای هورالعظیم مطلوب نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید