شریعتمداری: توئیت ظریف سوال برانگیز است

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، روزنامه کیهان از موضع محمد جواد ظریف وزیر خارجه درباره اقدام اخیر آمریکا در رابطه با برجام انتقاد کرد.

شریعتمداری: توئیت ظریف سوال برانگیز است

دولت بایدن روز پنج شنبه در نامه ای به شورای امنیت موضع دولت ترامپ درباره فعال شدن مکانیزم ماشه و احیا تمامی تحریم ها علیه ایران را پس گرفت. ایالات متحده همچنین، محدودیت تردد دیپلمات های ایرانی در نیویورک را لغو کرد. ایران از این اقدام استقبال کرد.

ظریف در توئیتی نوشت: ایالات متحده اذعان کرد که ادعاهای پامپئو در مورد قطعنامه 2231 فاقد وجاهت قانونی بوده است. موافقیم.

ظریف تاکید نمود: در انطباق با قطعنامه 2231: ایالات متحده باید بدون قید و شرط و به صورت موثر تمام تحریم های اعمال، بازاعمال یا تغییر برچسب داده شده توسط ترامپ را لغو کند. سپس ما نیز تمام تدابیر جبرانی خود را بلافاصله به حالت قبل بازمی گردانیم. ساده است: تعهد-اقدام-جلسه.

اما حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان از موضع ظریف انتقاد کرد. او نامه آمریکا را خنده دار خواند و واکنش ظریف را سوال برانگیز و بی دقتی دانست و نوشت: درخواست پمپئو از شورای امنیت سازمان ملل، رسماً از سوی این شورا رد شده است! بنابراین آنچه آقای ریچارد میلز به عنوان امتیاز مطرح می نماید، وجود خارجی ندارد!

او چهار شرط برای آمریکا ذکر کرد و اضافه کرد: بلکه ایران با صراحت اعلام نموده است تنها راه بازگشت آمریکا به برجام، اولاً لغو همه تحریم هاست، ثانیاً انجام راستی آزمایی لغو تحریم ها از سوی ایران برای اطمینان از لغو عملی آنها، ثالثاً هیچگونه مذاکره ای با آمریکا در میان نخواهد بود، رابعاً در صورت لغو تمامی تحریم ها و تأیید لغو آنها به آمریکا اجازه داده می گردد به عنوان یکی از کشورهای 1+5 در برجام حضور داشته باشد. ضمن آنکه مسئله اصلی کشورمان بازگشت آمریکا به برجام نیست. مسئله اصلی لغو تمامی تحریم هاست.

مدیر مسئول کیهان با اشاره به این بخش از توئیت ظریف ما فوراً تمام اقدامات اصلاحی (کاهش تعهدات) را به عقب برمی گردانیم را با شرایط اعلام شده ایران ناهمخوان دانست و نوشت: و یا دستکم اینکه می تواند برای حریف سخنی دوپهلو! تلقی گردد. چرا که توقف راستا کاهش تعهدات برخلاف نوشته ایشان فوراً نخواهد بود، بلکه باید واقعی بودن لغو تحریم ها از سوی جمهوری اسلامی ایران راستی آزمایی گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1687

به "شریعتمداری: توئیت ظریف سوال برانگیز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شریعتمداری: توئیت ظریف سوال برانگیز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید