ظریف: نظم نوین جهان دیگر غرب گرایانه نخواهد بود، دخالت نظامی برای آمریکا یک هنجار شده است

به گزارش مجله سفرنامه ترکیه، وزیر خارجه کشورمان در گفت وگوی اینستاگرامی با مخاطبان بین المللی اش که به همت دانشکده مطالعات دنیاِ دانشگاه تهران برگزار گردید، به بیان دیدگاه های خود درباره مسائل مختلف چهان و منطقه پرداخت.

ظریف: نظم نوین جهان دیگر غرب گرایانه نخواهد بود، دخالت نظامی برای آمریکا یک هنجار شده است

به گزارش خبرنگاران، محمد جواد ظریف در این گفت و گو کوشش دارد به سوالات پیرامون تغییرات عینی مانند جهانی شدن فرصت ها و تهدیدها از تروریسم تا کرونا، متکثر شدن منابع قدرت از فن آوری تا تسخیر قلب ها و مغزها، نقش پیدا کردن افراد در صحنه جهانی، کاهش نسبی قدرت کنشگران سنتی و افزایش نسبی قدرت کنشگران نوظهور، سرانجام نقش آفرینی انحصاری قدرت های عظیم، سرانجام هژمونی و تحول در جغرافیای قدرت، بازگشت جهان غیر غربی به مدار تاریخ و ده ها پدیده جدید دیگر پاسخ دهد.

ظریف در این گفت و گو تاکید نمود: در سال های گذشته اشتباهات گوناگونی اتفاق افتاده و کسی از آن ها در امان نبوده است. قدرت های کوچک و عظیم اشتباهاتی را مرتکب شده اند که میزان عواقبشان نیز فرق داشته است . سی سال گذشته دوران پرتلاطمی بوده است. ما شاهد وقوع جنگ، فجایع گوناگون و تغییرات گسترده ای در جهان بوده ایم. ما اگر می خواهید از وقوع اشتباهات جلوگیری کنیم باید درک کنیم که کجاییم و به کجا خواهیم رفت.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به محور این جلسه گفت وگوهای آنلاین با ارائه پیشینه ای از نظم جهانی با تاکید بر اینکه نظم نوین جهان دیگر غرب گرایانه نخواهد بود اظهار کرد: دونالد ترامپ خود اعلام نموده که آمریکا 7 تریلیون دلار برای برپایی نظم نوین جهاتی هزینه نموده اما به جایی نرسیده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه آمریکا بیشتر از سایر کشورها برای خرید و فروش تسلیحات هزینه می نماید گفت: جمعیت چین حدود پنج برابر ایالات متحده است اما با این حال این آمریکا است که به خرید و فروش بیشتر تسلیحات می پردازد. بعد از آمریکا و چین، روسیه و عربستان سعودی در رتبه های سوم و چهارم خرید و فروش تسلیحات قرار می گیرند و بعد از آن ها میزان خرید و فروش به نسبت چشم گیری کاهش می باید.

ظریف اضافه کرد: آمریکا از مجموع ده کشور پس از خود بیشتر بر روی تسلیحات هزینه نموده است برای همین است که این کشورها می خواهد همه چیز را امنیتی کند. این مسئله از دهه 19 یا حتی زودتر شروع شده . آمریکا سعی داشته محیطی امنیتی ایجاد کند تا خود قدرت برتر باشد و بتواند حکومت کند. این رویکرد مسائل و هزینه هایی دربر دارد. اروپا اما رویکرد دیگری را دنبال کرد و سعی کرد نرم جهانی را برقرار کند.

وزیر خارجه کشورمان گفت: بعضی اشتباهات محاسباتی توسط قدرت های میانه صورت گرفت. این اشتباهات به ازهم پاشی یوگوسلاوی منجر شد. میلاسوویچ مرتکب اشتباه عظیمی در مورد منافع آمریکا در سرانجام جنگ سرد شد. وی گمان میکرد که آمریکا تحمل اقداماتش را خواهد نمود و آمریکا نیز دلیلی به وی داده بود تا این چنین فکر کند. وزارت خارجه آمریکا اعلام نموده بود که یوگوسلاوی در حیطه امنیت ملی آمریکا قرار نمی گیرد. اشتباه محاسباتی استراتژیک میلاسوویچ نه تنها باعث زندانی شدن خودش بلکه باعث از هم پاشی یوگوسلاوی شد. صدام حسین نیز در زمان تهاجم به کویت باور داشت که آمریکا در کارهایش دخالت نخواهد نمود. همین مسئله باعث مرگ وی و روی دادن یک فاجعه در سه دهه اخیر شد.

ظریف ادامه داد: آمریکا اشتباه محاسباتی دخالت در امور سایر کشورها را مرتکب شده است چراکه بر پیدایش نظم جهانی جدید و استفاده از قدرت نظامی خود حساب باز نموده بود. دخالت نظامی به یک هنجار برای سیاست جهانی آمریکا تبدیل شد هنوز هم این چنین است . این اشتباه به قیمت جان بسیاری از آمریکایی ها و 8 تریلیون دلار تمام شده است . این باعث افراط گرایی و تروریسم در منطقه شده است. جنگ علیه تروریسم خود زمینه تروریسم را فراهم نموده است و ما دیده ایم که دو دولت پس از جنگ علیه تروریسم نتوانسته اند این مسئله را تغییر دهند. این ها یا نتایج عدم درک تحول یا کوشش برای پیش بینی نتیجه بوده که به چنین فاجعه ای منجر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: turkeyro.ir شناسه مطلب: 1315

به "ظریف: نظم نوین جهان دیگر غرب گرایانه نخواهد بود، دخالت نظامی برای آمریکا یک هنجار شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: نظم نوین جهان دیگر غرب گرایانه نخواهد بود، دخالت نظامی برای آمریکا یک هنجار شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید